علت بوی سوختگی از چرخ گوشت

علت بوی سوختگی از چرخ گوشت

یکی از رایج ترین مشکلات چرخ گوشت بوی سوختگی است

یکی از رایج ترین مشکلاتی که افراد در زمان استفاده از چرخ گوشت های باکیفیت و بی کیفیت با آن مواجه هستند، مشکل بوی سوختگی دستگاه است. این مشکل به دلیل بروز عیب های متعددی ممکن است در چرخ گوشت ایجاد شود. به طور کلی در صورت بروز هر گونه مشکل در این دستگاه ها توصیه می کنیم که برای تعمیر آن ها به متخصصان معتبر مراجعه کنید. مشکل بوی سوختگی از دستگاه چرخ گوشت، اگر ناشی از مشکلات جدی در قطعات دستگاه نباشد، به راحتی رفع می شود. اما اگر این مشکل را جدی نگیرید، ممکن است مشکلات جدی تری در دستگاه ایجاد شوند. در این مطلب که توسط نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر تهیه شده است علت بوی سوختگی از چرخ گوشت را بررسی می کنیم و با راهکارهای رفع آن آشنا می شویم.

آیا بوی سوختگی از چرخ گوشت مشکلی جدی است؟

همان طور که گفته شد، بوی سوختگی از چرخ گوشت یکی از رایج ترین مشکلات این دستگاه است و ممکن است در تمام مدل های موجود در بازار ایجاد شود. یکی از احتمالات این است که با خراب شدن یا نیم سوز شدن یکی از قطعات، از چرخ گوشت بوی سوختگی حس شود. بنابراین اگر به سرعت برای تعمیر یا تعویض قطعه اقدام نکنید، ممکن است مشکلات دیگری در هنگام استفاده از دستگاه پیش بیاید. اما برای حل دیگر مشکلات، لازم است که علت بوی سوختگی از چرخ گوشت را تشخیص دهید و برای رفع آن به تعمیرکاران حرفه ای در زمینه تعمیر چرخ گوشت مراجعه کنید.

قطعات مهم و حیاتی چرخ گوشت

همان طور که گفته شد، چرخ گوشت از یک سیستم پیچیده با چندین قطعه تشکیل شده است. بسیاری از افراد به نحوه عملکرد این قطعات مسلط نیستند و نمی توانند برای رفع مشکل بوی سوختگی چرخ گوشت اقدام کنند. البته افراد پیش از اقدام به تعمیر دستگاه می توانند علت بوی سوختگی از چرخ گوشت را تشخیص دهند. برای تشخیص علت این مشکل باید قطعات مهم چرخ گوشت را نیز بشناسید. عملکرد تمام این قطعات کنار یکدیگر باعث می شود که دستگاه به صورت مطلوب کار کند.

قطعات مهم چرخ گوشت که احتمال دارد این مشکل به دلیل خرابی آن ها باشد، عبارتند از:

 • موتور یا ایجنت اصلی
 • گیربکس
 • واحد کنترل
 • چرخ دنده ها
 • یاتاقان
 • بخش مارپیچ چرخ گوشت
 • سیم برق
 • دوشاخه برق

علت بوی سوختگی از چرخ گوشت چیست؟

وسایل برقی مانند چرخ گوشت از قطعات متنوعی تشکیل شده اند که هر کدام از قطعات عملکرد جداگانه ای دارد. چرخ گوشت دارای سیستم پیچیده ای است و افراد کمی به مشکلات و نحوه تعمیر آن مسلط هستند. به طور کلی علت بوی سوختگی از چرخ گوشت به احتمال زیاد به دلیل خراب شدن یا عدم کارکرد صحیح یکی از قطعات است.

در ادامه برخی از دلایل رایج بوی سوختگی از چرخ گوشت را مرور می کنیم:

 • نیم سوز شدن موتور اصلی
 • داغ شدن بیش از حد چرخ گوشت
 • نقص در اتصالات قطعات چرخ گوشت
 • خراب شدن یا نقص فن چرخ گوشت
 • در برخی مواقع علت بوی سوختگی از چرخ گوشت به دلیل روشن ماندن زیاد دستگاه است
 • بوی سوختگی از چرخ گوشت ممکن است به خاطر نیم سوز شدن موتور یا عدم عملکرد مطلوب واحد کنترل، سیم، بخش مارپیچ و … باشد
 • فرسودگی چرخ دنده ها
 • ایجاد اختلال در سیم پیچ موتور
 • سوختن یاتاقان های چرخ گوشت
 • سوختن یا نیم سوز شدن خازن ها

راهکار چک کردن سالم بودن موتور و فن چرخ گوشت

مشکل بوی سوختگی از چرخ گوشت عیبی نگران کننده در این دستگاه می باشد که ممکن است به دلیل خرابی یا فرسوده شدن یکی از قطعات مانند موتور یا فن پیش بیاید. بنابراین لازم است که از سالم بودن این دو بخش اطمینان حاصل کنید. یکی از دلایل دیگر بوی سوختگی چرخ گوشت نیز گرمای بیش از حد دستگاه است.

چرخ گوشت مانند سایر وسایل برقی در هنگام روشن شدن از خود گرما تولید می کند؛ اما اگر این گرما بیش از حد معمول باشد، احتمالا قطعات فرسوده در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می کنند. شما می توانید با راهکاری ساده دلیل مشکل گرمای زیادی را تشخیص دهید. خروج هوا از روزنه های دستگاه، نشان دهنده عملکرد مطلوب فن است. بنابراین در صورتی که خروج هوا را از روزنه های دستگاه احساس نمی کنید، فن چرخ گوشت دچار مشکل شده است. در صورتی که بوی سوختگی از دستگاه احساس می شود و فن به درستی کار می کند؛ اما از روزنه های دستگاه باد داغ خارج می شود، باید برای عیب یابی موتور اصلی اقدام کنید. به احتمال زیاد حرارت زیاد و بوی سوختگی از دستگاه به دلیل ایجاد اختلال در موتور است.

نکاتی مهم برای رفع داغی و بوی سوختگی چرخ گوشت

نکاتی مهم برای رفع داغی و بوی سوختگی چرخ گوشت

در صورتی که پس از روشن کردن دستگاه چرخ گوشت، بوی سوختگی احساس کردید، سریعا دستگاه را خاموش کنید. بوی سوختگی چرخ گوشت معمولا با داغی بیش از حد آن همراه است. این حرارت بالا به قطعات داخلی و بدنه دستگاه صدمه می زند و منجر به بوی سوختگی می شود.  پس از چک کردن روزنه های دستگاه و تشخیص علت این مشکل، باید به تعمیرکاران حرفه ای مراجعه کنید و برای تعویض فن یا موتور اقدام کنید.

راهکارهای رایج برای رفع مشکل بوی سوختگی از چرخ گوشت عبارتند از:

 • در صورت احساس کردن بوی سوختگی، سریعا چرخ گوشت را خاموش کنید و اتصال برق را قطع کنید
 • با چک کردن قسمت پشتی دستگاه، فن را بررسی کنید و در صورت خارج نشدن هوا آن را تعویض کنید
 • در صورت خروج باد داغ از پشت دستگاه، باید برای تعویض موتور اقدام کنید
 • اتصالات چرخ گوشت را چک کنید تا پوسیده، فرسوده یا غیرمتصل نباشند
 • در صورت داغ شدن کمی به چرخ گوشت استراحت دهید و چند ساعت بعد از آن استفاده کنید

خرابی فن و موتور دو دلیل اصلی بوی سوختگی چرخ گوشت هستند

در برخی مواقع پس از روشن کردن چرخ گوشت دستگاه از خود گرمای زیادی تولید می کند و سپس از آن بوی سوختگی احساس می شود. این مشکل احتمالا به دلیل خرابی یا نیم سوز شدن قطعات دستگاه اتفاق افتاده و لازم است که پیش از اقدام به تعمیر، دلیل این مشکل را با روش های ساده تشخیص دهید. در صورت خارج نشدن باد از قسمت پشتی دستگاه، فن را تعویض کنید و در صورت خارج شدن باد داغ، مشکل از موتور است.

سوالات متداول

آیا اختلال در سیم کشی و اتصال به برق می تواند باعث بوی سوختگی از چرخ گوشت شود؟

اختلال در سیم کشی و عدم اتصال درست به برق، موجب داغ شدن دستگاه و در نهایت بوی سوختگی می شود.

آیا می توان با روش های تعمیر خانگی برای رفع مشکل بوی سوختگی از چرخ گوشت اقدام کرد؟

این مشکل به احتمال زیاد به دلیل خرابی موتور و فن دستگاه است. در این صورت تنها راهکار رفع آن تعویض قطعات می باشد. اگر فن و موتور سالم باشند، می توانید با چک کردن اتصالات این مشکل را رفع کنید.

چرا در صورت احساس کردن بوی سوختگی از چرخ گوشت باید سریعا دستگاه را خاموش کرد؟

حرارت بیش از حد و بوی سوختگی، علامت های هشدار چرخ گوشت هستند. ممکن است این نشانه ها به دلیل مشکلی جدی نباشند، اما اتصال به برق و ادامه پیدا کردن بوی سوختگی و گرمای دستگاه، به قطعات داخلی آسیب می رساند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین