علت داغ شدن چرخ گوشت

علت داغ شدن چرخ گوشت

مشکل داغ شدن چرخ گوشت را می توان به سادگی برطرف کرد

یکی از وسایل کاربردی در آشپزخانه دستگاه چرخ گوشت است که با استفاده از آن انواع گوشت را چرخ کرده و برای طبخ غذا آماده می کنند. این امکان وجود دارد که چرخ گوشت در هنگام استفاده به شدت داغ شود؛ در نتیجه ممکن است که قطعات داخل آن بسوزند. بنابراین در زمان استفاده از این دستگاه باید دقت زیادی داشته باشید و در صورتی که دستگاه داغ شود، باید علت داغ شدن آن را شناسایی کنید. در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل داغ شدن چرخ گوشت و روش های رفع آن بپردازیم.

دلیل داغ شدن چرخ گوشت چیست؟

در هنگام کار با دستگاه چرخ گوشت این احتمال وجود دارد که موتور دستگاه داغ شود. در چنین شرایطی لازم است که برخی از قطعات داخلی دستگاه را چک کنید تا دلیل اصلی بروز این مشکل را پیدا کرده و به رفع آن بپردازید.

قطعاتی که می توانند باعث داغ شدن موتور دستگاه چرخ گوشت شوند، شامل موارد زیر می شوند:

  • آرمیچر
  • بلبرینگ
  • زغال موتور
  • فن ها
  • آهنربای الکترومغناطیسی
  • چرخ دنده ها
  • پایه نگه دارنده

نقش آرمیچر در داغ شدن چرخ گوشت

آرمیچر در داخل آهنربای الکترومغناطیسی قرار دارد و نیروی مورد نیاز موتور چرخ گوشت را تامین می کند. این احتمال وجود دارد که داغ شدن چرخ گوشت به دلیل داغ شدن آرمیچر باشد. در واقع زمانی آرمیچر داغ می شود که گردوغبار زیادی در داخل موتور دستگاه نشسته باشد یا فن های خنک کننده خراب شده باشند.

گاهی ممکن است با قرار دادن چرخ گوشت در یک محیط بسیار گرم، موتور دستگاه داغ شود. همچنین ممکن است که جرقه های بیش از حد زغال موتور باعث داغ شدن کموتاتور شده و این حرارت زیاد به آرمیچر منتقل شود. برای رفع این مشکل باید آرمیچر را از موتور چرخ گوشت خارج کنید و آن را تمیز کنید. در صورتی که داغ شدن آرمیچر به دلیل قطعات دیگر باشد، باید آن قطعات را از دستگاه بیرون آورید و مشکل را رفع کنید.

خرابی بلبرینگ چگونه باعث داغ شدن موتور دستگاه می شود؟

گاهی ممکن است که بلبرینگ در محور آرمیچر گیر کند؛ این فرایند باعث داغ شدن موتور چرخ گوشت می شود. برای اینکه بفهمید بلبرینگ گیر کرده یا خیر، باید کاور چرخ آسیاب را بردارید و سپس چرخ آسیاب و قطعات اطراف آن را خارج کنید. در مرحله بعد باید پیچ های جعبه دنده دستگاه که آسیاب را نگه داشته اند را باز کرده و دو قطعه را از یکدیگر جدا کنید. سپس کاور زیرین را برداشته و فنرهای کشیده شده روی زغال های کربنی را کنار بزنید و زغال های کربنی را خارج کنید. در نهایت باید بلبرینگ را تعویض کنید تا مشکل داغ شدن موتور برطرف شود.

فرسودگی زغال موتور؛ عامل داغی بیش از حد دستگاه

زغال موتور چرخ گوشت وظیفه تامین نیروی الکتریسیته برای آرمیچر را بر عهده دارد که این فرایند با چرخش کموتاتور انجام می شود. زمانی که زغال های کربنی فرسوده شده و سطح آن ها ساییدگی پیدا می کنند، باعث ایجاد گردوغبار و کثیفی در موتور خواهند شد. در نتیجه ساییدگی زغال ها جریان الکتریکی بیشتری ایجاد شده و موتور چرخ گوشت داغ می شود. هر چه زغال های کربنی بیشتر جرقه بزنند، سرعت داغ شدن چرخ گوشت افزایش پیدا می کند. برای بررسی زغال ها باید فنرهای دور زغال ها را کنار زده و زغال ها را خارج کنید. در صورتی که طول هر زغال کربنی کمتر از 1.8 اینچ (4.5 سانتی متر) باشد، آن زغال باید تعویض شود.

خنک نشدن چرخ گوشت به دلیل خرابی فن ها

وظیفه فن ها خنک کردن موتور چرخ گوشت و سایر اجزای داخلی تولیدکننده گرما در این دستگاه است. در صورتی که فن ها خراب شوند، دیگر توانایی به جریان در آوردن هوا و خنک کردن موتور چرخ گوشت را ندارند. از همین رو باعث داغ شدن چرخ گوشت می شوند. باید بدانید در هر مدل از چرخ گوشت، محل قرارگیری فن ها متفاوت است؛ از همین رو فرایند تعمیر فن ها در هر مدل متفاوت خواهد بود. در برخی از مدل های چرخ گوشت فن ها در جلوی محور آرمیچر قرار دارد و در برخی مدل ها فن ها در پشت محور آرمیچر قرار گفته اند. لازم به ذکر است که در صورت خرابی فن ها باید آن ها را تعویض کنید.

اختلال در عملکرد آهنربای الکترومغناطیسی چرخ گوشت

آهنربای الکترومغناطیسی وظیفه ایجاد میدان مغناطیسی در دستگاه را بر عهده دارد. به مرور زمان در این قطعه گردوغبار و آلودگی جمع شده و باعث داغ شدن موتور چرخ گوشت می شود. این شرایط برای دستگاه خطرناک است و می تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند. برای بررسی آهنربای الکترومغناطیسی باید آن را از داخل دستگاه بیرون آورید. در صورتی که آهنربا خراب شده باشد، باید آن را تعویض کنید.

کاهش روغن چرخ دنده های چرخ گوشت

چرخ دنده های چرخ گوشت باید به طور مداوم روغن کاری شوند. در صورتی که روغن روی چرخ دنده کم باشد، این قطعه حرارت زیادی تولید می کند و در نهایت باعث داغ شدن چرخ گوشت می شوند. در واقع حرارت چرخ دنده ها از طریق محور آرمیچر به موتور دستگاه انتقال پیدا می کند. برای رفع این مشکل تنها کافی است محفظه اسپیندل باکس را از محفظه گیربکس بیرون آورید. سپس روغن قدیمی روی آن را با تینر پاک کنید و دوباره آن را روغن کاری کنید. در نهایت محفظه اسپیندل باکس را در جای خود قرار دهید.

خرابی پایه نگهدارنده فنرها و زغال موتور چرخ گوشت

پایه نگهدارنده در واقع فنرها و زغال های کربنی را نگه می دارد تا بتوانند در کموتاتور بدون مشکل به بالا و پایین حرکت کنند. هر گونه آسیب فیزیکی به نگه دارنده یا قرار گرفتن آلودگی و گردوغبار زیاد روی آن باعث ایجاد فشار روی نگه دارنده می شوند. در نتیجه زغال ها بیشتر جرقه زده و باعث داغ شدن چرخ گوشت خواهند شد. برای بررسی آسیب های وارد شده به نگه دارنده، باید این قطعه را از داخل دستگاه بیرون آورید و در صورت خرابی این قطعه، آن را تعویض کنید.

با شناسایی علت داغ شدن چرخ گوشت، این مشکل را رفع کنید

با شناسایی علت داغ شدن چرخ گوشت، این مشکل را رفع کنید

با توجه به اینکه چرخ گوشت یک دستگاه الکتریکی است، بنابراین خرابی قطعات داخلی آن می تواند باعث داغ شدن موتور آن شود. در نتیجه ممکن است خرابی بیشتری در این دستگاه به وجود آید. از همین رو باید علت داغ شدن چرخ گوشت را پیدا کرده و بلافاصله آن را برطرف کنید. از جمله دلایل بروز این مشکل می توان به خرابی پایه نگه دارنده و عدم وجود روغن در چرخ دنده های دستگاه چرخ گوشت اشاره کرد. برای برطرف کردن مشکل داغ شدن چرخ گوشت می توانید از خدمات تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیرات چرخ گوشت استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین