علت نشتی آب از دستگاه بخارشوی

علت نشتی آب از دستگاه بخارشوی

رفع مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی با شناسایی دلایل بروز آن

در طول روز افراد خانه‌دار از وسایل متعددی برای نظافت منزل استفاده می‌کنند که یک از این وسایل، دستگاه بخارشوی است. بسیاری از افراد با استفاده از بخارشوی کفپوش خانه و سطوح دیگر را تمیز می‌کنند. اما مساله اصلی این است که گاهی این وسیله دچار نشتی آب می‌شود. به طور کلی چنین مشکلی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد؛ بنابراین برای رفع این مشکل ابتدا باید دلایل بروز آن را شناسایی کنید. باید اشاره کرد که برای جلوگیری از بروز مشکل نشتی آب که برای دستگاه بخارشوی رخ می‌دهد، روش‌هایی وجود دارد. با ما همراه باشید تا در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر به بررسی دلایل بروز مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی و روش‌های جلوگیری و رفع آن بپردازیم.

چرا گاهی از دستگاه بخارشوی آب نشت می‌کند؟

چرا گاهی از دستگاه بخارشوی آب نشت می‌کند؟

در زمان استفاده از بخارشوی امکان بروز مشکلاتی مانند نشتی آب وجود دارد که می‌توانند مشکل‌ساز باشند. دلایل متعددی می‌توانند باعث بروز چنین مشکلی شوند؛ به عنوان مثال زمانی که شما از آب تصفیه شده با پایین‌ترین درجه بخار استفاده کنید، آب از قسمت پشتی دستگاه بخارشوی نشت می‌کند. معمولا زمانی که مخزن آب دستگاه بخارشوی آسیب دیده و یا شکسته باشد، آب از دستگاه نشت خواهد کرد. گاهی ممکن است که به دلیل آسیب‌دیدگی واشر لاستیکی درب مخزن آب، بخار کافی ایجاد نشده و مشکل نشتی در دستگاه بروز پیدا کند. در چنین شرایطی با تعویض واشر لاستیکی یا کل مخزن آب، مشکل رفع خواهد شد. اما باید بدانید که دلایل دیگری نیز برای بروی نشتی آب از دستگاه بخارشوی وجود دارد.

از جمله علت‌های نشتی آب از دستگاه بخارشوی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از میزان بخار زیاد
  • ثابت نگه داشتن دستگاه بخارشوی پس از روشن کردن آن
  • شکستگی در مخزن آب و درپوش آن
  • عدم قرارگیری صحیح مخزن آب در جای خود
  • ریختن موادی دیگر به غیر از آب در مخزن

نشتی آب از دستگاه بخارشوی به دلیل استفاده از درجه بخار بسیار زیاد

افرادی که تازه دستگاه بخارشوی خریده‌اند، ممکن است هیجان زیادی برای استفاده از ان داشته باشند. در نتیجه این امکان وجود دارد که چنین افرادی قبل از شروع کار با دستگاه، فراموش کنند که دستگاه باید از نظر نشتی آب و موارد دیگر بررسی شود. گاهی ممکن است که شما ببینید که دستگاه خیس شده و این امکان وجود دارد که مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی رخ داده باشد. اما در بیشتر موارد به دلیل قرار دادن تنظیمات دستگاه روی میزان بخار زیاد، بخار آب دوباره به مایع تبدیل شده و دستگاه را خیس می‌کند.

برای رفع مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی ابتدا باید در تنظیمات دستگاه، درجه بخار آب را روی حالت کمتری قرار دهید. در واقع درجه بخار آب باید به اندازه‌ای باشد که روی زمین آب اضافی نریزد؛ به این ترتیب می‌توانید با خیال راحت از بخارشوی اسنفاده کنید. در صورتی که درجه بخار را روی حالت کمتری قرار دهید، اما بخارشوی هنوز هم در حال نشتی باشد، به احتمال زیاد دکمه دستگاه را بیش از حد نیاز فشار داده‌اید. برای رفع مشکل، سه بار دکمه را فشار پست سر هم فشار دهید و در نهایت آن را رها کنید. بهتر است که روش کنترل میزان بخار با فشار دادن دکمه را یاد بگیرید تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

بیرون ریختن آب از بخارشوی به دلیل ثابت نگه داشتن دستگاه پس از روشن کردن آن

یکی دیگر از دلایل رایج نشیت آب از دستگاه بخارشوی، عدم تکان دادن دستگاه به اندازه کافی پس از روشن کردن آن است. باید بدانید که دستگاه بخارشوی زمانی که روشن می‌شود حتما باید تکان خورده و در حال حرکت باشد. در صورتی که دستگاه در یک نقطه به مدت طولانی ثابت باقی بماند، مقداری آب روی زمین خواهد ریخت.

بسیاری از افراد ممکن است فکر کنند که این آب اضافه به دلیل نشتی از دستگاه بخارشوی روی زمین ریخته است. در حالی که این آب اضافی تنها به دلیل ثابت ماندن دستگاه روی زمین می‌ریزد. همچنین این امکان وجود دارد که پد دستگاه بخارشوی به دلیل قرار گرفتن بیش از حد بخار آب روی آن، خیس شود. به خاطر داشته باشید که حتما پد‌هایی که بیش از حد خیس می‌شوند، تعویض کنید تا آب از آن‌ها نشتی نکند.

شکستگی در مخزن آب و درپوش آن؛ از دلایل بیرون ریختن آب از بخارشوی

تقریبا می‌توان گفت که رایج‌ترین دلیل نشتی آب از دستگاه بخارشوی، آسیب‌دیدگی مخزن آب دستگاه است. در بیشتر مواقع نشتی از قسمت درپشو مخزن آب رخ می‌دهد. در صورت مشاهده نشتی، در اولین اقدام باید مخزن آب و درپوش آن را بررسی کنید. این امکان وجود دارد که مخزن یا درپوش آن شکسته شده باشد. بررسی شکستگی مخزن آب کمی دشوار است؛ چرا که محل شکستگی به راحتی قابل شناسایی نیست. برای اینکه بتوانید محل شکستگی را آسان‌تر پیدا کنید، در داخل مخزن آب بریزید؛ سپس ببینید که آب از کدام قسمت مخزن خارج می‌شود.

لازم است که درپوش مخزن را نیز بررسی کنید و از سالم بودن آن و قرار گرفتن واشر لاستیکی درپوش در مکان خود مطمئن شوید. گاهی ممکن است که واشر لاستیکی درپوش مخزن آب آسیب دیده باشد و درپوش شل شود. باید بدانید که درپوش مخزن آب حتما باید محکم بسته شده و در جای صحیح قرار بگیرد. در صورتی که خود مخزن نشتی داشته باشد، باید آن را تعویض کنید؛ چرا که مخزن آب دستگاه بخارشوی قابل تعمیر نیست.

قرار نگرفتن مخزن آب بخارشوی در نقطه صحیح

گاهی ممکن است که مخزن آب دستگاه بخارشوی سالم باشد، اما همچنان آب از دستگاه خارج می‌شود. در چنین حالتی احتمال عدم قرارگیری مخزن آب بخارشوی در جای صحیح وجود دارد. بنابراین در این حالت باید بررسی کنید که مخزن به درستی در جای خود قرار گرفته است یا خیر. مخزن آب باید روی دستگاه محکم شده باشد و تکان نخورد. در نتیجه اکر مخزن آب تکان می‌خورد، آن را در جای خود محکم کنید تا بتوانید از نشتی آب از دستگاه بخارشوی جلوگیری کنید.

استفاده از مایعی به غیر از آب در مخزن بخارشوی

این امکان وجود دارد که به دلیل ریختن ماده‌ای به غیر از آب در مخزن دستگاه بخارشوی، آب از آن نشتی کند. البته چنین حالتی به‌ندرت اتفاق می‌افتد. باید بدانید که ریختن محلول‌های شوینده در داخل مخزن آب بخارشوی، باعث خرابی درپوش یا برخی از قطعات دستگاه می‌شود. حتی این امکان وجود دارد که واشر لاستیکی درپوش را از بین ببرد. باید اشاره کرد که چنین حالتی به یک‌باره اتفاق نمی‌افتد؛ در واقع خرابی قطعات دستگاه در اثر مواد شوینده به‌مرور در درازمدت رخ می‌دهد. بهتر است که از مواد شوینده در داخل مخزن آب دستگاه بخارشوی استفاده نکنید تا مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی بروز پیدا نکند.

سوالات متداول

دلایل رایج نشتی آب از دستگاه بخارشوی چه هستند؟

مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل شامل قرار دادن درجه بخار آب روی حالت بسیار بالا، شکستگی مخزن آب و درپوش آن و ریختن مواد شوینده در مخزن آب دستگاه می‌شوند.

آیا ممکن است به‌دلیل عدم قرارگیری صحیح مخزن آب بخارشوی، آب از آن نشت کند؟

بله. در چنین شرایطی مخزن تکان می‌خورد و آب از آن خارج می‌شود.

آیا لازم است که در مخزن آب بخارشوی مواد شوینده بریزیم؟

خیر. ریختن مواد شوینده باعث می‌شود که در درازمدت قطعات دستگاه، مخصوصا واشر درپوش مخزن آب، خراب شده و آب از مخزن نشتی کند.

بدون نگرانی مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی را رفع کنید

بدون نگرانی مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی را رفع کنید

مشکل نشتی آب از دستگاه بخارشوی، مساله جدی نیست و می‌توان بدون دشواری آن را برطرف کرد. برای رفع این مشکل لازم است که دلیل بروز آن را شناسایی کنید تا بتوانید با توجه به آن، روش مناسبی را برای رفع این مشکل به کار ببرید. رایج‌ترین دلیل بروز چنین مشکلی، شکستگی مخزن آب بخارشوی است که این قطعه قابل تعمیر نیست و مخزن باید تعویض شود. دلایل دیگری مانند ریختن مواد شوینده و عدم قرارگیری صحیح مخزن آب در جای خود می‌توانند باعث بیرون ریختن آب از مخزن بخارشوی شوند. در صورت عدم تخصص کافی توصیه میشود با تعمیرگاه مجاز همیار ریپیر جهت تعمیرات بخارشوی خود تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین