علت روشن نشدن غذاساز

علت روشن نشدن غذاساز

علت روشن نشدن غذاساز و روش‌های حل این مشکل

یکی از لوازم برقی خانگی که کاربرد زیادی در تهیه انواع غذا دارد، دستگاه غذاساز است. معمولا لوازم برقی به دلایل مختلفی مانند ایراد در سیم برق خراب می‌شوند. در ادامه این مطلب که توسط نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر تهیه شئه است با ما همراه باشید تا به بررسی علت روشن نشدن غذاساز و راهکارهای حل این مشکل بپردازیم.

چرا دستگاه غذاساز روشن نمی‌شود؟

غذاساز دستگاهی است که با آن کار خرد کردن گوشت و مخلوط، رنده و آسیاب کردن مواد غذایی را انجام می‌دهند. اما گاهی هنگام استفاده از دستگاه ممکن است خاموش شده و روشن نشود. دلایل مختلفی مانند درست قرار نگرفتن تیغه دستگاه، داغی بیش از حد یا خرابی موتور دستگاه، می‌توانند در روشن نشدن غذاساز موثر باشند. معمولا به دلیل برقی بودن دستگاه غذاساز بیشتر به دلیل ایراد در قطعات الکترونیکی، این مشکل ایجاد می‌شود.

برخی از مواردی که می‌توانند علت روشن نشدن غذاساز باشند، عبارتند از:

  • خرابی در پریز برق
  • ایراد در سیم برق دستگاه
  • ایراد در سوئیچ فعال‌سازی غذاساز
  • خرابی فیوز دستگاه غذاساز

خرابی پریز برق؛ از رایج‌ترین دلایل روشن نشدن غذاساز

همیشه اولین اقدام برای بررسی علت روشن نشدن غذاساز، بررسی پریز برق است. چرا که ابتدا باید برق خانه را چک کرده و از ایراد نداشتن آن مطمئن شوید. برای اطمینان از سالم بودن پریز برق، دستگاه را به یک پریز دیگر متصل کرده و آن را روشن کنید. اگر دستگاه بدون مشکل روشن شود، باید به تعمیر پریز معیوب بپردازید. چرا که ممکن است این پریز معیوب باعث قطعی برق در کل ساختمان شود.

اتصالی یا قطعی در سیم برق غذاساز

اگر پریز را بررسی کردید و مشکلی در آن وجود نداشت، لازم است که سیم برق دستگاه غذاساز را چک کنید. این امکان وجود دارد که علت روشن نشدن غذاساز اتصالی در سیم برق آن باشد. معمولا اتصالی به دلیل پیچیده نگه داشت سیم به مدت طولانی یا فشار شدید روی آن ایجاد می‌شود. در صورت وجود اتصالی، جریان برق به‌درستی وارد دستگاه نشده و غذاساز روشن نمی‌شود. برای رفع این مشکل بهترین راه تعویض سیم برق دستگاه است.

خرابی سوئیچ فعال‌سازی؛ علت فنی روشن نشدن غذاساز

در صورتی که پریز برق و سیم غذاساز ایراد نداشته باشند، باید قطعات دستگاه را بررسی کنید. یکی از مهم‌ترین قطعات، سوئیچ فعال‌سازی غذاساز است که کار روشن و خاموش کردن دستگاه را انجام می‌دهد. این قطعه ممکن است به مرور زمان در اثر ساییده شدن و پارگی شکسته و خراب شود؛ در نتیجه دستگاه غذاساز روشن نخواهد شد. برای بررسی کردن سوئیچ لازم است که از یک مولتی متر و پیچ‌گوشتی استفاده کنید. ابتدا دستگاه را از برق بکشید و سپس به باز کردن پیچ‌های زیر دستگاه را بپردازید. سپس با مولتی متر عملکرد سوئیچ فعال‌سازی را چک کنید. اگر این قطعه ایراد داشته باشد حتما باید عوض شود.

روشن نشدن غذاساز به دلیل سوختن فیوز دستگاه

فیوز یکی از قطعات بسیار مهم در غذاساز است و خرابی آن می‌تواند علت روشن نشدن غذاساز باشد. وظیفه این قطعه حفظ ایمنی دستگاه در برابر نوسانات برق است. در واقع زمانی که جریان برق با شدت زیادی وارد دستگاه شود، فیوز میزان به‌منظور حفظ دستگاه از داغ شدن و سوختن، میزان زیادی از جریان برق را در خود ذخیره می‌کند. در نتیجه ورود جریان زیاد برق به فیوز، این قطعه می‌سوزد که نهایتا باعث خاموش شدن و روشن نشدن غذاساز می‌شود. برای رفع چنین مشکلی باید یک فیوز جدید را در دستگاه جایگزین فیوز سوخته کنید.

سوالات متداول

علت روشن نشدن غذاساز چیست؟

روشن نشدن این دستگاه می‌تواند دلایل مختلفی مانند خرابی پریز برق، اتصالی سیم برق دستگاه و خرابی قطعاتی مانند فیوز و سوئیچ فعال‌سازی داشته باشد.

چگونه می‌توان مشکل روشن نشدن غذاساز را برطرف کرد؟

برای این کار باید ابتدا پریز برق و سیم برق دستگاه را چک کرده و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. سپس قطعاتی مانند سوئیچ فعال‌سازی و فیوز را با استفاده از مولتی متر بررسی کنید.

با شناسایی علت رون نشدن غذاساز، این مشکل را به‌راحتی حل کنید

با شناسایی علت رون نشدن غذاساز، این مشکل را به‌راحتی حل کنید

مشکلات روشن نشدن لوازم خانگی برقی مانند غذاساز، با شناسایی دلایل بروز مشکلات قابل حل هستند. شما با بررسی قطعات داخلی مانند پریز و سیم برق دستگاه می‌توانید علت روشن نشدن غذاساز را شناسایی کنید. در نتیجه با توجه به دلیل کار نکردن دستگاه، می‌توانید اقدامات لازم را برای رفع این مشکل دردسرساز توسط  تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیرات غذاساز انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین