علت نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز

علت نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز

عیب‌یابی تخصصی مشکل نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز

غذاسازها یکی از کاربردی‌ترین لوازم آشپزخانه‌ها هستند که نقش اصلی آن‌ها، خرد کردن و مخلوط کردن انواع مواد غذایی است. یکی از مشکلات رایجی که ممکن است حین استفاده از این وسیله با آن مواجه شوید، نچرخیدن تیغه‌های دستگاه است. نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز در انواع تسمه‌دار آن به دلیل خرابی تسمه و بیرون آمدن آن است. در مدل‌های بدون تسمه هم عواملی مانند خرابی یا ساییدگی دنده‌های دستگاه می‌توانند باعث عدم چرخش تیغه‌های غذاساز شوند. در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر راهکارهای حل این مشکل بررسی می‌شود.

غذاسازها از چه قطعاتی تشکیل شده‌اند؟

قبل از اینکه بخواهیم به شکل تخصصی مشکل نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز را بررسی کنیم، نیاز است تا تصویری کلی و درک واضحی از قطعات تشکیل‌دهنده این دستگاه پرکاربرد داشته باشیم. در ادامه این قطعات و نقش آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

از جمله مهم‌ترین قطعات غذاساز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موتور: موتور مهم‌ترین قطعه غذاساز که از طریق آن قدرت این دستگاه ارزیابی می‌شود. در بسیاری از غذاسازها عمدتا از موتورهایی با توان 1000 وات استفاده می‌کنند
 • تیغه: تیغه‌ها بیشتر  از جنس استیل ضدزنگ هستند و میکس کردن و وظیف له کردن انواع مواد غذایی را بر عهده دارند
 • خمیرزن و پره‌های همزن: پره‌های همزن با هدف هم زدن مواد غذایی استفاده می‌شوند و در بیشتر مدل‌های غذاسازها از جنس فلز می‌باشند
 • مخزن: مخزن برای قرارگیری مواد غذایی مختلف به کار می‌رود و جنس آن عمدتا از شیشه است
 • رنده‌ها: رنده‌ها برای ریز کردن انواع مواد غذایی استفاده می‌شوند
 • پایه گوشت‌کوب: این قطعه از غذاسازها با هدف کوبیدن گوشت نصب شده و جنس آن‌ها عموما از استیل می‌باشد

مهم‌ترین دلایل نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز

مهم‌ترین دلایل نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز

به طور کلی عوامل مختلفی باعث نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز می‌شوند. حال این احتمال وجود که چنین خرابی‌هایی باعث شوند دستگاه غذاساز شما به طور کامل از کار بیفتد یا اینکه به شکل صحیح کار نکند. در ادامه این دلایل را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

مشکلات پریز برق؛ از دلایل نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز

یکی از دلایل رایج نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز، خرابی پریز برق است. در همین راستا توصیه می‌کنیم برای تشخیص دلیل کار نکردن غذاساز، اتصالات مثل سیم برق دستگاه و پریز برق را بررسی بفرمایید. در صورتی که دستگاه شما به پریز وصل بود و به شکل ناگهانی خاموش شد، سیم برق آن را جدا کرده و سپس مجددا آن را به پریز دیگری وصل کنید.

خرابی سوئیچ باعث نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز می‌شود

سوئیج قطعه‌ای است که نقش روشن و خاموش کردن غذاسازها را بر عهده دارد. این احتمال وجود دارد که به علت سایش، پارگی معمولی و یا سایر دلایل فنی، این قطعه از کار افتاده و یا شکسته شود. در ادامه نکاتی را برای رفع مشکل سوئیچ فعالسازی با استفاده از مولتی‌متر و پیچ‌گوشتی به شما می‌گوییم.

از جمله این نکات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سیسم غذاساز را باید از پریز جدا کنید
 • برای مشاهده پیچ‌های پایین دستگاه آن را برگردانید
 • پیچ‌ها را به کمک پیچ‌گوشتی باز متید تا داخل غذاساز قابل دیدن باشد
 • سویچ را در پشت دستگیره یا اهرم خارجی قرار بدهید
 • از مولتی‌متر برای تست استفاده کنید

سوختگی فیوز منجر به نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز می‌شود

از جمله دلایلی که منجر به نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز می‌شود، سوختگی فیوز این دستگاه است. اصولا رشته‌ای که داخل فیوز قرار دارد، ممکن است تحت تاثیر جریان بیش از حد برق ذوب شده و خاصیت رسانایی آن به طور کامل از بین برود.

شما به منظور رفع این مشکل باید در سریع‌ترین زمان ممکن، فیوز سوخته را فیوزی نو جایگزین کنید. برای انجام این کار هم باید دستگاه باز شود. اگر دیدید که بدنه شیشه سیاه شده است و رشته شکسته است باید قطعه را به دقت تعویض کنید.

موتور غذاساز بیش از اندازه گرم شده است

یکی از موارد معدود اما تاثیرگذار در مشکل نچرخیدن تیغه‌های غذاساز، گرم شدن بیش از حد موتور این دستگاه است. علت این گرمای بیش از اندازه استفاده مکرر و همچنین قرار دادن تکه‌های بزرگ غذا در محفظه آن است. برای رفع این مشکل زمانی که محفظه بیش از اندازه گرم شد، تلاش کنید به مدت چند دقیقه اجازه بدهید تا به طور کامل خنک شود.

سوختگی موتور غذاساز

سوختگی موتور غذاساز یکی از رایج‌ترین مشکلات این دستگاه‌ها است. در صورتی که به مدت طولانی از غذاساز استفاده کنید، احتمال داغ شدن بیش از حد موتور، سوختگی آن و در نهایت مشکل نچرخیدن تیغه‌ها وجود خواهد داشت. اما چطور می‌توانیم سوختگی غذاساز را تشخیص بدهیم؟ در صورتی که بوی سوختگی شبیه به بوی پلاستیک سوخته احساس کردید، می‌توان گفت که موتور سوخته است. توجه داشته باشید که اگر غذاساز نیم‌سوز شده باشد، از بابت تعمیر آن نگرانی نباید داشته باشید. اما اگر غذاساز شما به طور کامل سوخته باشد، چاره‌ای جاز تعویض آن قطعه ندارید.

قطعات غذاساز به خوبی در جای خود نصب نشده‌اند

یکی از مهم‌ترین دلایل نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز، قرارگیری نادرست قطعات است که می‌تواند به این تیغه‌ها آسیب جدی وارد کند. از آنجایی هم که همه این قطعات امکان جدا شدن دارند، ممکن است در زمان نصب و راه‌اندازی، قطعات به خوبی در محل خود قرار نگیرند. به همین دلیل بهتر است حتما به این مساله توجه داشته باشید.

سوالات متداول

آیا نیم‌سوز شدن آرمیچر غذاساز می‌تواند باعث نچرخیدن تیغه‌ها شود؟

پاسخ مثبت است. توصیه می‌کنیم به این منظور حتما از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید. چرا که آرمچیر بخش حساسی از موتور این دستگاه است که تعمیر اصولی آن نیاز به مهارت فنی کافی دارد.

کثیف بودن کلکتور غذاساز چطور باعث نچرخیدن تیغه‌ها می‌شود؟

کلکتور از اصلی‌ترین قسمت‌هایی است که باید در زمان نچرخیدن تیغه‌ها به آن توجه داشته باشید. اگر بر روی این قطعه، گرد و غباری مشاهده کردید، باید آن را به خوبی تمیز کنید. برای عیب یابی تخصصی این قطعه هم پیشنهاد می‌کنیم حتما از تجربه متخصصان فنی استفاده کنید.

برای اینکه مواد غذایی در تیغه‌ها رسوب نکنند، چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

یکی از دلایل رایج نچرخیدن تیغه های انواع غذاساز، رسوب مواد غذایی در آن‌ها است. به این منظور پیشنهاد می‌کنیم که حتما با استفاده از اسفنجی نرم، مقداری آب و مواد شوینده، ذرات ریز مواد غذایی که در میان تیغه‌ها و محل سوار شدن رسوب کرده‌اند را به دقت تمیز کنید. بهتر است این کار را هم حتما بعد از هر بار استفاده از غذاساز انجام دهید تا این مشکل به طور کامل برطرف شود.

نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز مشکلی رایج اما قابل حل است

نچرخیدن تیغه های دستگاه غذاساز مشکلی رایج اما قابل حل است

در کنار راهکارهایی که در خصوص حل مشکل نچرخیدن تیغه‌های دستگاه‌های غذاساز عنوان شد، شما می‌توانید به سادگی و با انجام اقداماتی ساده اما پیشگیرانه، از بروز این مشکل جلوگیری کنید. برای مثال تا حد امکان تلاش کنید که از مواد غذایی سفتی که منجر به آسیب‌دیدگی تیغه‌ها می‌شوند، خودداری کنید. به طور کلی باید گفت که مشکلات مربوط به تیغه‌های دستگاه غذاساز، مشکلاتی تخصصی هستند که باید توسط متخصصین تعمیرات غذاساز برطرف شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین