علت خاموش شدن ناگهانی سشوار

علت خاموش شدن ناگهانی سشوار

خاموش شدن ناگهانی سشوار؛ یکی از رایج‌ترین مشکلات سشوارها

یکی از وسایل الکترونیکی که تقریبا در تمام خانه‌ها کاربرد دارد سشوار است. به طور کلی از این دستگاه برای خشک کردن و حالت دادن به مو استفاده می‌شود. مانند تمام وسایل الکترونیکی سشوار نیز دچار عیب‌هایی می‌شود که استفاده از آن را دشوار می‌کند. یکی از رایج‌ترین مشکلات این دستگاه که برخی از افراد از آن گلایه می‌کنند، خاموش شدن ناگهانی سشوار است. در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر با کارکرد قطعات، علت این مشکل و راهکارهایی برای تعمیر آن آشنا می‌شویم.

انواع قطعات سشوار و عملکرد آن‌ها

برای تعمیر مشکل خاموش شدن ناگهانی سشوار ابتدا باید با قطعات داخلی و سیستم این دستگاه آشنا باشیم. در برخی از مواقع برای تعمیر سشوار به لحیم‌کاری و سایر ابزارها نیاز است و در برخی مواقع نیز باید قطعه نو را تهیه و آن را جایگزین قطعه خراب کرد.

در ادامه با اجزای داخلی مهم سشوار و کارکرد آن‌ها آشنا می‌شویم:

  • فن: جریان گرمای همرفتی را به مو بر می‌گرداند
  • فنر یا المنت: عنصر گرمایشی در سشوار است که معمولا یک سیم‌پیچ فلزی می‌باشد و حرارت بیشتری به جریان همرفتی می‌بخشد
  • سیم سشوار: سشوار را به برق متصل می‌کند
  • کلید سوئیچ تنظیم سرعت هوا: کلید سوئیج با کنترل بادهای سرد و گرم، حرارت جریان همرفتی سشوار را تنظیم می‌کند

دلایل خاموش شدن ناگهانی سشوار

دلایل خاموش شدن ناگهانی سشوار

خاموش شدن ناگهانی سشوار معمولا یک علامت است که از خرابی اجزای داخلی دستگاه خبر می‌دهد. در سیستم الکترونیکی سشوار مدارشکن‌هایی وجود دارند که برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دستگاه جریان برق را قطع می‌کنند و باعث خاموشی سشوار می‌شوند. بنابراین اگر سشوار شما به شکلی ناگهانی و بی‌دلیل خاموش می‌شود، به احتمال بسیار زیادی عملکرد مطلوب قطعات داخلی دچار اختلال شده است. در ادامه دلایل خاموش شدن ناگهانی سشوار را بررسی و راهکارهایی را معرفی می‌کنیم.

افزایش بیش از اندازه حرارت سشوار

معمولا پیش از خاموش شدن سشوار، دستگاه دچار افزایش دمای شدیدی می‌شود و این گرمایش غیرعادی باعث ذوب شدن قطعات و خرابی اجزای سشوار می‌شود. گرمای بیش از حد سشوار ممکن است به دلایل استفاده و روشن بودن بیش از حد، گرفتگی دریچه هوا، انسداد فیلتر و … باشد. بنابراین اگر متوجه افزایش دمای غیر معمول در بدنه دستگاه شدید یا بوی سوختگی حس کردید، لازم است دستگاه را برای مدت 10 دقیقه یا بیشتر خاموش کنید تا موتورها استراحت کنند و از نو عملکرد مطلوب را آغاز کنند. در صورتی که این مشکل با استراحت دادن به موتور رفع نشد، باید سلامت قطعات داخلی را بررسی کرد.

گرفتگی فیلتر هوا

وجود فیلتر در سشوار به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار، کثیفی، مو و … به درون دستگاه است. زمانی که فیلتر کثیف شده باشد بدیهی است که جریان هوای ورودی دچار اختلال شود و در نهایت ذرات مزاحم به درون دستگاه نفوذ کنند. یکی از اولین مراحل برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی سشوار، تمیز نگه داشتن فیلتر سشوار است.

خراب شدن اجزای داخلی سشوار

یکی دیگر از مواردی که دلیل خاموش شدن ناگهانی سشوار است، خرابی قطعات داخلی سشوار می‌باشد. بنابراین اگر دستگاه شما به شکلی ناگهانی و بی‌دلیل خاموش می‌شود، ممکن است قطعات تهویه، تنظیم دما، هواکش، فیوز حرارتی، کارت الکترونیکی و … آسیب دیده باشند. همچنین خرابی اتصالات در قسمت منبع تغذیه یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل است. بنابراین یکی از مهم‌ترین اجزایی که در صورت خاموشی بی‌دلیل سشوار باید علمکرد آن را چک کرد، کارت الکترونیکی است. این قطعه امکان اتصال بین قطعات را فراهم می‌کند. در ادامه درباره خرابی هر کدام از اجزای سشوار توضیح می‌دهیم.

خرابی فنر سشوار

فنر سشوار یا المنت سشوار در برخی مواقع ممکن است به علت حرارتی که توسط فن تولید می‌شود خراب شود. برای تعمیر این مشکل باید المنت مناسب برای مدل سشوار خود را خریداری کنید و با المنت قدیمی جایگزین کنید؛ اما در صورتی که با قطعات داخلی سشوار آشنایی ندارید، بهتر است تعمیرات دستگاه را به تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید.

خرابی فن سشوار

 آسیب‌دیدگی فن یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی سشوار و روشن نشدن مجدد آن است. در زمانی که از دستگاه بوی سوختگی حس کردید بهتر است برای بررسی صحت فن، دستگاه را باز کنید و فن خراب را با فن جدید تعویض کنید. فن برخی مدل‌های سشوار ممکن است به راحتی در بازار پیدا نشود؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که برای تعمیر فن سشوار به تعمیرکار مراجعه کنید.

خرابی موتور سشوار

 عنصر اصلی سشوار موتور است که قلب تپنده این دستگاه به شمار می‌رود. پس از استفاده طولانی مدت از دستگاه، ممکن است موتور سشوارهای تقلبی آسیب ببیند یا حتی بسوزد. باید اشاره کنیم که کمتر پیش می‌آید موتور سشوارهای باکیفیت خراب شوند؛ بنابراین بهتر است سشوار را از مراکز معتبر خریداری کنید که دارای گارانتی باشد.

خرابی کلید سوئیج تنظیم حرارت

 یکی از شایع‌ترین مواردی که باعث خاموش شدن ناگهانی سشوار می‌شود، خرابی اتصالات و کانکتورهای کلید سوئیچ است. برای تعمیر کلید سشوار باید یک کلید نو تهیه کنید و با پیچ‌گوشتی، سیم‌چین و هویه، جایگزین کلید قدیمی کنید.

خرابی سیم و مشکل در اتصال به جریان الکتریسیته

با استفاده نادرست و فشار وارد کردن به سیم، ممکن است سیم سشوار دچار مشکل شود. در این صورت باید سیم جدیدی تهیه کنید و با سیم خراب جایگزین کنید. تعویض سیم کار خیلی پرهزینه و دشواری نیست؛ اما بهتر است همواره در استفاده از دستگاه دقت کنید تا احتمال بروز این مشکل به حداقل برسد.

برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

از استفاده مداوم و طولانی‌مدت از سشوار پرهیز کنید و سعی کنید هر چند وقت یک‌ بار به موتور و فن فرصت بدهید تا سشوار خنک شود. اگر برای مدت بیش از 20  دقیقه سشوار به طور مستمر در حال کار کردن است، شک نکنید که در هر لحظه احتمال خاموش شدن ناگهانی سشوار وجود دارد. همچنین باید به ورودی و خروجی سشوار نیز دقت کنید تا چیزی مانع دریچه‌های هوا نباشد. علاوه بر این توصیه می‌شود که توری تهویه که در پشت دستگاه وجود دارد، به طور منظم تمیز شود.

سشوارهای هوشمند

برای افزایش عمر مفید دستگاه سشوار، در بازار سشوارهایی به فروش می‌رسند که پس از زمین گذاشتن به صورت خودکار خاموش می‌شوند. این سشوارها با موتور AC بهترین گزینه برای استفاده‌های طولانی‌مدت است؛ زیرا که از داغ شدن دستگاه جلوگیری می‌کند.

سوالات متداول

در آرایشگاه‌ها برای استفاده‌ طولانی‌مدت باید از چه سشوارهایی استفاده کرد؟

در بازار سشوارهایی وجود دارند که دارای موتور AC هستند. این سشوارها نسبت به سشوار DC دارای موتور قدرتمندتری هستند و برای استفاده‌ طولانی‌مدت طراحی شده‌اند؛ بنابراین احتمال افزایش دما و بروز خرابی در این سشوارها کمتر است.

المنت سشوارها از چه جنسی ساخته می‌شوند؟

المنت‌ها به طور معمول از آلیاژ نیکل و کروم ساخته می‌شوند. در سشوارها از المنت‌های سرامیکی نیز برای بالا بردن عمر مفید دستگاه استفاده می‌شود. المنت‌های کامپوزیتی نیز وجود دارند که کاربرد کمتری دارند.

برای عیب‌یابی سیم سشوار باید به چه نکاتی دقت کرد؟

دو طرف سیم را از برق جدا کنید و بین دو طرف سیم و پایانه‌های مولتی‌متر تماس برقرار کنید. اگر عدد نشان‌داده شده در مولتی‌متر نزدیک به صفر نباشد، سیم سشوار دچار خرابی شده است.

رفع مشکل رایج خاموش شدن ناگهانی سشوار

رفع مشکل رایج خاموش شدن ناگهانی سشوار

سشوار در آرایشگاه‌ها، پیرایشگاه‌ها، منازل و … یکی از پرکاربردترین آیتم‌ها به شمار می‌آید. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که کاربران در استفاده از این دستگاه با آن مواجه می‌شوند، خاموش شدن ناگهانی سشوار است. اگر قصد تاسیس مراکز آرایشی را دارید و یا اگر به حالت موهای خود اهمیت می‌دهید، باید باکیفیت‌ترین سشوار را انتخاب کنید و برای جلوگیری از بروز مشکل در استفاده از سشوار، باید نکاتی را کنید تا عمر مفید سشوار افزایش پیدا کند. همچنین برای رفع نقایص فنی بهتر است از خدمات مراکز تخصصی تعمیر سشوار استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین