دلایل عملکرد ضعیف مایکروفر

دلایل عملکرد ضعیف مایکروفر

دلایل عملکرد ضعیف مایکروفر

امروزه بخش زیادی از افراد جامعه از مایکروفر برای گرم کردن غذای خود استفاده می کنند.مایکروفر می تواند غذای شما را به سرعت و در کسری از ثانیه گرم کند و ضعیف شدن آن باعث بروز مشکل در زندگی روزانه می شود.اگر شما هم در خانه ی خود از مایکروفر استفاده می کنید و به تازگی متوجه شده اید که مایکروفر شما به خوبی کار نمی کند و ضعیف شده است این مقاله را که توسط نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر تهیه شده است از دست ندهید.ما در این مقاله دلایل ضیعف شدن مایکروفر را شرح داده و به شما در یافتن علت کمک خواهیم کرد.

دستگاه مایکروفر از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • برد دستگاه
 • ترانس های ولتاژ
 • لامپ مگنترون
 • فن
 • خازن
 • بدنه

ضعیف شدن عملکرد مایکروفر می تواند از یکی از موارد زیر نشات بگیرد:

 • آسیب به برد دستگاه
 • خرابی خازن
 • مشکلات ترانس
 • صدمه به سوییچ درب
 • خرابی لامپ مگنترون
 • مشکل فیوز

تذکر ایمنی: های ولتاژ 3000 ولت برق دارد و به شدت خطرناک است بنابراین توصیه می شود در منزل اقدام به تعمیر مایکروفر خود ننمایید یا در صورت اقدام به تعمیر اطمینان حاصل کنید که دستگاه درون برق نباشد.

دلایلی که می تواند باعث شود غذا در مایکروفر شما گرم نشود به شرح زیر است:

خرابی دیود

دیود مایکروفر جریان متناوب خروجی ولتاژ ترانس را به 5000 ولت تبدیل می کند.این ولتاژ بالا می تواند گرمای مورد نیاز برای گرم کردن غذا را در اختیار مگنترون قرار دهد.در صورتی که دیود بسوزد مگنترون ولتاژ کافی برای کار دریافت نمی کند.اغلب آسیب دیدگی دیود به وضوح قابل مشاهده است.

می توانید دیود را با یک مولتی متر و به کمک باتری 9 ولتی یا برق الکتریکی تست کنید.

جریان الکتریکی تنها باید در یک جهت تداوم داشته باشد.اگر آزمایش دیود در هر دو جهت منفی باشد دیود خراب بوده و باید تعویض شود.

خرابی سوییچ درب

مایکروفر دارای سه یا چهار سوییچ درب است که به محض بسته شدن اجازه می دهد مایکروفر شروع به کار کند.سوییچ درب معیوب مانع گرم شدن مایکروفر حتی در زمان بسته بودن درب می شود.

برای تعیین سلامت هر سوییچ با استفاده از مولتی متر می توانید بفهمید که یک یا چند مورد از آن ها خراب شده اند.

خرابی مگنترون

منبع انرژی مگنترون است که توان الکتریکی را به امواج رادیویی بسیار کوتاه تبدیل می کند.با گذشت زمان مگنترون ظرفیت خود را از دست می دهد.

اگر مگنترون خراب باشد عملکرد خوبی نخواهد داشت و مایکروفر گرم نمی شود.

این بار هم مثل موارد پیشین برای تست خرابی مگنترون می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید

میزان خوانش باید کم تر از 1 اهم باشد تا درستی عملکرد مگنترون را نشان دهد.از آن جا که مگنترون قابل تعمیر نیست باید قطعه ی سوخته تعویض شود.

استفاده نادرست از مایکرفر برای مثال گذاشتن ضروف فلزی در مایکروفر می تواند منجر به سوختن لامپ اشعه بشود و این اتفاق یکی از عوامل ضعیف شدن مایکروفر و گرم نشدن غذاست.که در این صورت باید لامپ اشعه را تعمیر کرد.

خرابی خازن

خازن یا دیود کار می کنند تا جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل کرده و ولتاژ را دو برابر کنند.اگر خازن معیوب باشد مدار کل ولتاژ متوقف شده و مایکروفر گرم نمی کند.

می توانید از یک ولت متر برای تست ظرفیت خازن معیوب استفاده کنید

تذکر ایمنی:

 باید بار الکتریکی ذخیره شده در خازن را آزاد کنید تا آسیب نبینید. از پیچ گوشتی یا انبردستی که دارای دسته ی عایق است.در پایانه های باتری استفاده کنید. هنگام انجام این کار بسیار مراقب باشید که قسمت فلزی ابزار را لمس نکنید.

خرابی ترانس

ترانس ولتاژ بالا ممکن است انرژی لازم برای به کار افتادن مگنترون را تامین نکند هنگامی که یک ترانس از کار می افتاد اغلب بوی سوختگی ایجاد می کند.

خرابی فیوز

فیوز یا محافظ حرارتی برای قطع برق مایکروفر در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه طراحی شده است.

مجدد برای آزمایش این قطعات می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید در صورت معیوب بودن باید جایگزین شود.

خرابی برد دستگاه

در موارد نادر ممکن است برد کنترل اصلی خراب شده باشد قبل از تعویض برد کنترل باید ابتدا اجزای دیگر را بررسی و آزمایش کنید.اگر متوجه شدید که برد دستگاه شما آسیب دیده است باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

رفع مشکل عملکرد ضعیف مایکروفر

 

سخن پایانی

هر یک از موارد بالا می تواند دلیلی برای ضعیف شدن مایکروفر شما باشد.اگر مهارت کافی در زمینه ی تعمیرات دارید موارد بالا را یک به یک بررسی کرده و در صورت نیاز قطعات را تعویض کنید و اگر دانش و مهارت لازم را ندارید پیشنهاد می شود انجام این کار را به متخصص تعمیرات مایکروفر بسپارید زیرا عملکرد اشتباه شما می تواند خطرآفرین باشد و به شما صدمه وارد کند.ولی باز هم در صورتی که تصمیم گرفته اید خود به تعمیر مایکروفر بپردازید حتما نکات ایمنی را رعایت نموده و با دقت اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین