علت گرم نشدن غذا داخل ماکروفر

علت گرم نشدن غذا داخل ماکروفر

گرم نشدن غذا داخل ماکروفر و بلااستفاده شدن این وسیله

ماکروفر یکی از وسایل خانگی است که در سال های اخیر استفاده از آن افزایش یافته است، به گونه ای که با وجود آن کمتر کسی برای برای گرم کردن غذا به سراغ اجاق گاز می رود. اما این وسیله برقی نیز ممکن است با مشکلاتی روبرو شود. یکی از مشکلات رایجی که در ماکروفرها رخ می دهد، گرم نشدن غذا داخل ماکروفر است. خواندن این مطلب که توسط نمایندگی تعمیرات همیار ریپیر تهیه شده است به شما  توصیه میشود.

دلایل گرم نشدن غذا داخل ماکروفر و راه حل هایی برای آن ها

دلایل گرم نشدن غذا داخل ماکروفر و راه حل هایی برای آن ها

مشکل گرم نشدن غذا داخل ماکروفر یکی از آزاردهنده ترین مشکلاتی است که برای این دستگاه رخ می دهد. این مشکل معمولا به دلایلی از جمله نقص در لامپ مگنتران، اشکال در برد الکترونیکی، خرابی ترنس های ولتاژ، خرابی دیود و اشکال در میکروسوئیچ درب دستگاه، رخ می دهد. در ادامه این مشکلات و راه های رفع آن ها را برای شما شرح داده ایم.

ایراد در برد الکترونیکی

یکی از دلایل شایع گرم نشدن غذا داخل ماکروفر، وجود ایراد در برد الکترونیکی دستگاه است. برد الکترونیکی همان قطعه ای است که تمام دستورات را به سایر قطعه های ماکروفر می دهد و آن ها را تنظیم می کند که چه زمانی و با چه مقداری فعالیت کنند. برد الکترونیکی یک قطعه بسیار حساس است و با کوچکترین ضربه یا فشار، عملکرد آن مختل می شود. تعویض یا تعمیر برد الکترونیکی یکی از مواردی است که افراد عادی نمی توانند آن را انجام بدهند، چرا که این کار نیازمند دانش و مهارت تخصصی است.

نقص در لامپ مگنتران

رایج ترین دلیل گرم نشدن غذا در ماکروفر خرابی لامپ مگنترون دستگاه است. این لامپ با تولید پرتوهای الکترومغناطیسی همه چیز را گرم می کند و اگر مشکلی در آن رخ بدهد، غذا به خوبی گرم نمی شود. خرابی لامپ مگنتران معمولا به دلایلی از جمله اشکال در فیوز حرارتی، خرابی فن خنک کننده، خرابی ترنس های ولتاژ، جرقه زدن به علت وجود فلز در ماکروفر و اشکال در صفحه میکا، رخ می دهد. برای رفع این مشکل لازم است قطعه را به کلی عوض کنید، چرا که تعمیر این لامپ اصلا مقرون به صرفه نیست.

خرابی ترنسفورماتور؛ از دلایل اصلی گرم نشدن غذا داخل ماکروفر

سوختگی یا ایراد در قطعه ترنسفورماتور یکی مواردی است که باعث می شود غذا داخل ماکروفر گرم نشود. ترنسفورماتور قطعه ای است که جریان برق را به دیگر قطعات از جمله لامپ مگنتران می رساند و واضح است که خرابی آن، فرایند گرم شدن غذا را مختل می کند. اگر ترنسفورماتور دچار ایراد باشد، نمی تواند ولتاژ لازم را به لامپ مگنتران برساند. حل این مشکل فقط با تعویض ترنسفورماتور صورت می‌ گیرد. اما قبل از تعویض لازم است علائم خرابی آن را بشناسید. اگر این قطعه سوخته باشد، سطح آن سیاه می شود و در زمانی که دستگاه روشن می شود، بوی سوختگی از آن بیرون می آید.

دیود ماکروفر را بررسی کنید

دیود ماکروفر یکی از قطعاتی است که خرابی آن می تواند، دستگاه را مشکلات متعددی از جمله گرم نکردن غذا روبرو کند. این قطعه به دلایل مختلفی از جمله فشار بیش از حد به دستگاه، حرارت زیاد و نوسانات برقی دچار مشکل می شود. برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. خازن دستگاه را باز کنید و پوشش روی آن را جدا کنید
  2. قطعه دیود را از دستگاه جدا کنید
  3. مولتی متر را فعال کنید و دیود را روی دو پایه آن بگذارید
  4. اگر مولتی متر اخطار داد و بوق زد، دیود خراب است و لازم تعویض یا تعمیر شود

خرابی میکروسوئیچ درب ماکروفر

یکی از ساده ترین و عین حال رایج ترین دلایل گرم نشدن غذا در ماکروفر خرابی میکروسوئیچ درب دستگاه است. میکروسوئیچ در واقع یک قطعه تضمین کننده ایمنی است و به شما این اطمنیان را می دهد که در هنگام فرایند گرم شدن غذا، درب دستگاه بسته می ماند. بنابراین اگر این قطعه خراب باشد، میکروسوئیچ به دستگاه اجازه شروع کار را نمی دهد و در نتیجه غذا گرم نمی شود. برای اطمینان از سلامت میکروسوئیچ تنها کافی است صدای بسیته شدن آن را بررسی کنید. اگر بعد از بستن درب ماکروفر صدای کلیک مانندی را نشنیدید، احتمالا میکروسوئیچ دستگاه خراب شده است و باید آن را تعویض کنید.

رفع مشکل گرم نشدن غذا داخل ماکروفر آسان نیست

رفع مشکل گرم نشدن غذا داخل ماکروفر آسان نیست

در این مطلب برخی از رایج ترین دلایل گرم نشدن غذا داخل ماکروفر و روش های رفع آن‌ ها را به طور کلی برای شما شرح دادیم که ممکن است شما را در فرایند عیب یابی و تعمیر دستگاهتان کمک کنند. اما اگر می خواهید خودتان مشکل ماکروفر را رفع کنید و دانش لازم را ندارید، لطفا دست نگه دارید. باید توجه داشته باشید که تعمیر مشکل گرم نشدن ماکروفر نیازمند دانش و تجربه بالا در زمینه تعمیر لوازم برقی است. بعتر است از یک متخصص در زمینه تعمیر مایکروفر کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین