علت روشن نشدن سرخ کن

علت روشن نشدن سرخ کن

روشن نشدن سرخ کن؛ مشکلی آشنا که به سادگی قابل رفع است

یکی از این لوازم برق خانگی که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است، دستگاه سرخ کن است. این دستگاه هم مثل سایر لوازم برقی گاهی اوقات با مشکلاتی رو به رو می شود که یکی از این مشکلات رایج، روشن نشدن دستگاه سرخ کن است. معمولا چنین مشکلی به دلیل تامین نشدن نیروی الکتریکی در دستگاه ایجاد می شود. برای رفع این مشکل ابتدا باید دلیل بروز آن را شناسایی کنید و ببنیم قطع‌شدن یا اتصالی از کدام بخش دستگاه است. در ادامه این مطلب که توسط مرکز تعمیرات همیار ریپیر تهیه شده است با همراه باشید تا دلایل و روش های حل مشکل روشن نشدن سرخ کن را بررسی کنیم.

روشن نشدن سرخ کن چه دلایلی دارد؟

روشن نشدن سرخ کن چه دلایلی دارد؟

لوازم برقی خانگی همان طور که از نام آن ها مشخص است به وسیله نیروی الکتریکی کار می کنند. بنابراین روشن نشدن آن ها به این دلیل است که نیروی الکتریکی لازم برای روشن شدن دستگاه تامین نمی شود. چنین مشکلی می تواند خرابی یکی از قطعات داخل دستگاه یا عوامل خارجی باشد. به طور کلی اولین قدم برای شناسایی علت روشن نشدن سرخ کن، بررسی برق خانه و اطمینان از قطع نبودن آن است. همچنین باید چک کنید که فیوز به هر دلیلی نپریده باشد.

از جمله دلایل اصلی کار نکردن سرخ کن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قطعی در اتصالات برق دستگاه سرخ کن
  • خرابی خازن دستگاه
  • ایراد در ترموستات سرخ کن
  • ایراد در برد الکتریکی دستگاه
  • خرابی میکروسوئیچ درب دستگاه

کار نکردن سرخ کن به دلیل قطعی در اتصالات برق دستگاه

برای شناسایی علت روشن نشدن سرخ کن ابتدا تمام اتصالات برق دستگاه را چک کنید. یعنی باید سیم های برق، دوشاخه، پریز و برق خانه را بررسی کرده و از قطع نبودن اتصال برق به دستگاه مطمئن شود. چرا که هر گونه قطعی در اتصالات باعث می شود که نیروی الکتریکی لازم برای روشن شدن دستگاه سرخ کن تامین نشود. برای این کار ابتدا برق خانه و فیوز را بررسی کنید.

در صورت قطع نبودن برق و فیوز، باید به بررسی پریز برق بپردازید. چرا که ممکن است که قطعی اتصال برق از پریز باشد. اگر پریز هم سالم بود، دوشاخه و سیم برق دستگاه را چک کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه قطعی در آن ها وجود ندارد. در صورت خرابی پریز باید از یک برق کار کمک بگیرید. اما اگر قطعی از دوشاخه یا سیم برق دستگاه باشد باید آن ها را تعویض کنید.

خرابی خازن؛ یکی از دلایل اصلی روشن نشدن سرخ کن

خازن یکی از قطعات دستگاه های الکتریکی است که جریان برق اضافه وارد شده به دستگاه را در خود ذخیره می کند. ممکن است که علت روشن نشدن سرخ کن خرابی خازن دستگاه باشد. چرا که در صورت خرابی این قطعه، جریان برق اضافی باعث بالا رفتن ولتاژ و آسیب دیدن برد الکتریکی و خاموش شدن دستگاه می شود. بنابراین در صورت خراب بودن خازن حتما باید آن را تعویض کنید.

کار نکردن سرخ کن به دلیل ایراد در ترموستات

قطعه ترموستات وظیفه کنترل حرارت دستگاه سرخ کن را بر عهده دارد. بنابراین در صورتی که خراب شود ممکن است که حرارت دستگاه بیش از حد زیاد شود. در نتیجه دستگاه خود به خود خاموش شده و روشن نخواهد شد. همچنین این امکان هم وجود دارد که حرارت دستگاه به میزان مورد نظر نرسد و در نتیجه کار نکند. از آن جایی که ترموستات معمولا قابل تعمیر نیست. در صورت خراب شدن آن بهتر است که این قطعه تعویض شود. برای اینکه به قطعات دیگر دستگاه آسیب وارد نشود، بهترین کار این است که تعویض ترموستات را به یک تعمیرکار مجرب بسپارید.

ایراد در برد الکتریکی؛ یکی از دلایل کار نکردن سرخ کن

برد الکتریکی در واقع قلب هر وسیله برقی به شمار می رود. این قطعه وظیفه کنترل عملکرد تمام قطعات یک دستگاه برقی را بر عهده دارد. بنابراین خراب شدن آن می‌تواند دلیلی برای روشن نشدن سرخ کن باشد. اگر برد الکتریکی به هر دلیلی درست عمل نکند یا از کار افتاده باشد، هیچ یک از قطعات دیگر کار نخواهند کرد در نتیجه دستگاه سرخ کن روشن نمی شود. بهتر است که یک تعمیرکار حرفه ای برد الکتریکی را بررسی کرده و در صورت خرابی آن را تعویض کند.

کار نکردن سرخ کن به دلیل خرابی میکروسوئیچ درب دستگاه

قطعه میکروسوئیچ درب سرخ کن وظیفه قفل کردن درب را بر عهده دارد. باید بدانید تا زمانی که قطعه میکروسوئیچ درب سرخ کن را قفل نکند، دستگاه کار نخواهد کرد. بنابراین در هنگام بروز مشکل روشن نشدن سرخ کن، حتما چک کنید که درب دستگاه قفل شده باشد. اگر میکروسوئیچ خراب شده باشد، باید آن را تعویض کنید.

شناسایی علت روشن نشدن سرخ کن و رفع آن به کمک تعمیرکار

شناسایی علت روشن نشدن سرخ کن و رفع آن به کمک تعمیرکار

وسایل برقی خانگی مخصوصا دستگاه هایی مانند سرخ کن معمولا به مرور زمان دچار مشکلات مختلفی می شوند. یکی از رایج ترین این مشکلات روشن نشدن دستگاه است که ممکن است به دلیل خرابی قطعات یا قطعی اتصالات برق دستگاه باشد. برای رفع مشکل روشن نشدن سرخ کن بهترین کار این است که با یک تعمیرکار حرفه ای در زمینه تعمیرات سرخ کن تماس بگیرید. چرا که اگر خودتان بخواهید قطعات سرخ کن را تعمیر یا تعویض کنید به دلیل نداشتن مهارت کافی، ممکن است باعث آسیب بیشتر به آن شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 2.4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین