علت نچرخیدن پنکه

علت نچرخیدن پنکه

نچرخیدن پنکه؛ مشکلی که ممکن است برای تمام پنکه ها رخ دهد

پنکه را می توان یک سیستم سرمایشی ارزان قیمت دانست که در صورت خرابی ممکن است بسیار خطرآفرین باشد. در مواقعی ممکن است با مشکل نچرخیدن پره های آن مواجه شوید که برای بررسی دقیق مشکل، باید موارد مختلفی بررسی شوند. از جمله این موارد می توان به اتصال برق و سلامت موتور اشاره کرد. توصیه می کنیم برای انجام این کار، ابزار و دانش کافی را در اختیار داشته باشید. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات همیار ریپیر مشکل نچرخیدن پنکه را بررسی و راهکارهای رفع آن را معرفی می کنیم.

پنکه؛ دستگاهی که همواره باید در سلامت کامل باشد

پنکه می تواند یک جایگزین موقتی اما ارزان قیمت برای کولر باشد. سقفی و رومیزی دو نوع رایج پنکه در بازار هستند که نوع سقفی به مراتب بازدهی بیشتری دارد. فارغ از نوع، مکانیزم عملکرد پنکه ها با هم یکسان است و تفاوتی میان آن ها وجود ندارد. در تمام آن ها یک موتور وجود دارد که پره ها را با دور مشخصی به گردش در می آورد. پنکه ها به دلیل دور بالایی که دارند، بسیار خطرناک هستند. به همین خاطر است که جلوی پره های آن ها توری های فلزی وجود دارند و به هیچ عنوان نباید در زمان روشن بودن به آن ها نزدیک شد. در صورتی که به هر دلیلی این پره ها نچرخند یا آسیب ببیند، توصیه می کنیم دیگر تا زمان رفع مشکل، از پنکه استفاده نکنید.

مشکل نچرخیدن پنکه چند دلیل دارد؟ چگونه می‌توان آن‌ها را رفع کرد؟

مشکل نچرخیدن پنکه چند دلیل دارد؟ چگونه می‌توان آن‌ها را رفع کرد؟

دلایل مختلفی وجود دارند که ممکن است به صورت جداگانه یا دست به دست هم بدهند تا با مشکل نچرخیدن پنکه مواجه شوید. یاتاقان و گیرپاژ موتور، عدم اتصال به برق، و گیر کردن دکمه ثابت پنکه همه می توانند عواملی برای نچرخیدن پره های آن باشند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

یاتاقان زدن موتور پنکه؛ دلیل برای نچرخیدن آن

رایج ترین دلیل برای نچرخیدن پره ها و موتور پنکه را می توان یاتاقان و گیرپاژ کردن موتور دانست. برای اینکه متوجه شوید این مشکل به این دلیل رخ داده است، باید ابتدا پنکه را روشن کنید. اگر متوجه ایجاد صدا از سمت موتور پنکه شدید، اما پره ها هیچ حرکتی نکردند، آن زمان بدانید که موتور یاتاقان زده است و باید تعمیر اساسی شود. برای بررسی و رفع این مشکل، باید موتور به صورت از پنکه جدا شده و تعمیر یا تعویض شود. البته در بسیاری از مواقع با انجام سیم پیچی می توان این مشکل را رفع کرد.

هرز شدن دکمه ثابت نگه داشتن پنکه و گیر کردن در موتور

در مواقع خاصی ممکن است خرابی دکمه ثابت پنکه باعث نچرخیدن آن شود. این مشکل تنها در مدل های خاصی از پنکه ها رخ می دهد و برای رفع آن باید دکه ثابت را به بالا یا پایین بکشید و بررسی کنید که آیا پنکه می چرخد یا خیر. اگر با انجام این کار، پره ها شروع به چرخش کردند، به این معنی است که این کلید ماند حرکت آن ها می‌شود و باید آن را تعمیر کنید. در غیر این صورت، توصیه می کنیم موارد دیگر را بررسی کنید.

برق نداشتن پنکه

یکی از دیگر دلایلی که می تواند منجر به نچرخیدن پنکه شود، نداشتن برق است. اگر کلید های دیگر پنکه مانند چرا یا صفحه آن روشن می شوند، به این معنی است که اتصال با برق وجود دارد. اما اگر موتور هیچ عکس العملی ندارد، احتمالا سیم کشی آن قطع شده و باید بررسی شود.

رفع مشکل نچرخیدن پنکه کاملا تخصصی است

رفع مشکل نچرخیدن پنکه کاملا تخصصی است

نداشتن برق، خرابی کلید ثابت و یاتاقان زدن موتور سه عامل مهم برای بروز مشکل نچرخیدن پنکه هستند. برای رفع این مشکل، توصیه می کنیم حتما به سراغ یکی از تعمیرکارانی که در زمینه تعمیرات پنکه تخصص دارند مراجعه کنید. چرا که یک تعمیرکار غیرمتخصص ممکن است نه تنها مشکل پنکه شما را رفع نکند، بلکه باعث آسیب بیشتر به آن شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 thoughts on “علت نچرخیدن پنکه”

  1. سلام یک پنکه دیواری دارم که مدتی هست پره ها میچرخند ولی خود پنکه به سمت راست وچپ گردش نداره تا دکمه چرخش را میزنم یکمرتبه پنکه خاموش میشه لطفا راهنمایی کنید موتور چرخانده سالم بود ولی نمیدونم ایرادش کجاست منتظرم ممنون

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین