علائم سوختن موتور پنکه

علائم سوختن موتور پنکه

یکی از علائم سوختن موتور پنکه از کار افتادن کامل آن است

پنکه ها یکی از قدیمی ترین وسایل سرمایشی محیط های داخلی و خارجی هستند که همچنان کاربردهای خود را حفط کرده اند. پنکه ها در سه نوع ایستاده، رومیزی و دیواری یا سقفی وجود دارند که ساختار داخلی آن ها یکسان است. اما در برخی مواقع در اثر نگهداری نادرست و فرسودگی در گذشت مدت طولانی از تولید، مشکلاتی در کارکرد پنکه به وجود می آید که یکی از آن ها، سوختن موتور پنکه است. اما این سوختگی علائم خاص خود را دارد که یکی از آن ها از کار افتادن کلی پنکه است. به غیر از این مورد، علائم دیگری نیز وجود دارند که نشان می دهند موتور پنکه سوخته است. در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر با علائم سوختن موتور پنکه و راهکارهای برطرف کردن این مشکل آشنا می شویم.

بررسی علائم سوختن موتور پنکه

بررسی علائم سوختن موتور پنکه

معمولا عمر مفید پنکه ها بین 15 تا 20 سال است. مانند سایر اجزای سیستم تهویه مطبوع، موتور پنکه می تواند در طول زمان فرسوده شود. برخی از دلایلی که ممکن است موتور پنکه را از کار بیاندازند، گرم شدن بیش از حد و رطوبت بیش از حد هستند. همچنین تجمع گردوغبار، خاک و زباله در داخل پنکه، می تواند باعث شود که سیم پیچ ها و یاتاقان های آن سریع تر بسوزند. موتورهای پنکه اگر با اشیای ریز مسدود و یا از رطوبت اشباع شوند، ممکن است به دلیل کار زیاد از کار بیفتند. در ادامه مهم ترین علائم سوختن پنکه و راهکارهای برطرف کردن آن ها بررسی شده اند.

روشن نشدن پنکه

اولین علامت سوختن موتور پنکه، روشن نشدن کلی آن است. در صورتی که موتور پنکه به کلی سوخته باشد، این دستگاه دیگر روشن نخواهد شد. در چنین حالتی حتما باید موتور آن را تعویض کنید. البته گاهی نیز ممکن است خرابی یک قطعه در موتور باعث از کار افتادن دستگاه باشد و با تعویض این قطعه، دوباره بتوان پنکه را به کار انداخت.

جریان هوای ضعیف از پنکه

یکی از واضح ترین علائم سوختن موتور پنکه، جریان هوای بسیار ضعیف آن است. اگر پنکه باعث چرخش هوا نشده یا جریان هوای بسیار ضعیفی از آن خارج شود، ممکن است موتور مسدود شده و یا سوخته باشد. این حالت معمولا در صورتی اتفاق می افتد که موتور با کثیفی و گرد و غبار مسدود شود یا خازن آن از کار بیفتد و یا کانال های هوا در موتور نشتی داشته باشند.

در صورت مشاهده این حالت، سریعا پنکه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. در چنین حالتی ممکن است موتور نیاز به تعویض داشته باشد. البته پیش از تصمیم گیری درباره تعویض موتور ابتدا از یک تعمیرکار ماهر بخواهید تا مشکل دقیق آن را بررسی کند. چرا که ممکن است با باز کردن و تعمیر موتور نیازی به تعویض آن نباشد. همچنین اگر پنکه به هیچ عنوان باعث چرخش هوا و خنک شدن محیط نشود، ممکن است موتور آن به کلی سوخته باشد.

در چنین حالتی، تعویض موتور این دستگاه، تنها انتخاب خواهد بود. البته ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشند که چرا پنکه باعث چرخش هوا نمی شود؛ مانند رله بد، ترموستات معیوب، یا وجود مشکل در ریموت کنترل فن.

داغ شدن بیش از حد؛ یکی از علائم سوختن موتور پنکه

گرم شدن بیش از حد موتور، نشان دهنده اشباع شدن آن از رطوبت و سوختن آن است. موتور پنکه یکی از دستگاه هایی است که بیشترین میزان انرژی را مصرف می کند. اگر سرعت چرخش پنکه خود به خود کم و زیاد شود نشان می دهد که موتور با گردوغبار و اشیای ریز مسدود شده است. در چنین حالتی موتور باید بیش از پیش کار کند تا بتواند هوا را بچرخاند. همچنین نیم سوز شدن سیم پیچ ها نیز می تواند دلیلی بر داغ شدن بیش از حد موتور و در نهایت سوختن آن باشد.

کار کردن بیش از حد یکی از مهم ترین علائم سوختن موتور پنکه است. البته وجود نشتی در کانال های هوای موتور نیز می تواند باعث کار کردن بیش از حد آن شود. در چنین مواردی در صورت مراجعه سریع به تعمیرکار، می توان از سوختن موتور جلوگیری کرد. در صورت کثیفی موتور، تمیز کردن و نصب مجدد آن را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

صداهای عجیب هنگام روشن کردن

یکی دیگر از علائم سوختن موتور پنکه، صداهای عجیب در هنگام روشن کردن آن است. در چنین حالتی سریعا پنکه را خاموش کنید و از یک تعمیرکار ماهر مشورت بخواهید. اگر مشکل سروصداهای عجیب از قطعات موتور باشد در صورت خاموش کردن سریع آن می توان مشکل را به راحتی تعمیر کرد. اما در برخی از مواقع، ممکن است نیاز به تعویض موتور پنکه داشته باشید.

صداهای موتور می تواند نشان دهنده وجود مشکل بلبرینگ در موتور پنکه باشد. در صورتی که موتور پنکه صداهایی مانند تق تق می دهد، معمولاً نشان دهنده این است که بلبرینگ شکسته یا آسیب دیده است. صداهای شدیدتر مانند کوبش موتور یکی از علائم سوختن آن است و معمولا در چنین حالتی باید موتور پنکه تعویض شود. البته قبل از تعویض ابتدا باید از یک تعمیرکار ماهر در این زمینه بخواهید تا یک بازرسی کامل انجام دهد تا مشکل پنکه کاملا مشخص شود.

بوی سوختگی از پنکه

اگر موتور پنکه بیش از حد گرم شود احتمالا از آن بوی سوختگی حس خواهید کرد. بوی سوختگی نیز یکی از واضح ترین علائم سوختن موتور پنکه است. در چنین حالتی معمولا پنکه های جدیدتر، برای جلوگیری از آسیب الکتریکی خود به خود خاموش می شوند. اما در صورتی که دستگاه در این حالت خود به خود خاموش نشد سریعا آن را خاموش کرده و اتصال برق آن را جدا کنید. سپس از یک تعمیرکار بخواهید آن را بررسی کند تا مشکل مشخص شود.

در صورت نداشتن دانش فنی لازم، اقدام به تعمیر پنکه نکنید

در صورت نداشتن دانش فنی لازم، اقدام به تعمیر پنکه نکنید

در این مطلب با برخی از مهم ترین علائم سوختن موتور پنکه آشنا شدیم. اما نکته ای که باید در چنین مواقعی در نظر داشته باشید این است که در صورت نداشتن دانش فنی لازم، هیچ گاه اقدام به تعمیر موتور این دستگاه نکنید. موتور پنکه بسیار حساس است و اقدام خودسرانه برای تعمیر آن ممکن است تنها باعث خرابی بیشتر و افزایش هزینه های تعمیر شود. حتی در برخی مواقع ممکن است با تعویض یک قطعه بتوان آن را تعمیر کرد اما با تعمیر خودسرانه و بدون دانش فنی، موتور به کلی بسوزد و امکان تعمیر آن وجود نداشته باشد. از این رو، در صورت مشاهده این علائم سریعا به یک تعمیرکار مجرب در زمینه تعمیرات پنکه مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین