علت روشن نشدن دستگاه تصفیه آب

علت روشن نشدن دستگاه تصفیه آب

شناسایی دلیل روشن نشدن دستگاه تصفیه آب و روش‌های رفع این مشکل

دستگاه تصفیه آب، آب لوله‌کشی را تصفیه می‌کند تا افراد بتوانند از آب باکیفیت برای نوشیدن و آشپزی استفاده کنند. گاهی ممکن است که این دستگاه از کار بیفتد و روشن نشود؛ بیشتر افراد با دلایل بروز این مشکل آشنایی ندارند و در نتیجه نمی‌توانند آن را رفع کنند. به طور کلی این مشکل نگران‌کننده نیست و با شناسایی دلیل بروز، می‌توان آن را برطرف کرد. در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر با ما همراه باشید تا با دلایل روشن نشدن دستگاه تصفیه آب و راهکاری رفع این مشکل آشنا شویم.

علت روشن نشدن دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب یک وسیله بسیار مهم و کاربردی در آشپزخانه‌ها است؛ چرا که آب غیر آشامیدن را تصفیه کرده و آب بدون آلودگی و تمیز تولید می‌کند. با این اوصاف، گاهی ممکن است که این دستگاه از کار افتاده و روشن نشود. تقریبا می‌توان گفت که بیشتر افرادی که از این دستگاه استفاده می‌کنند به چنین مشکلی روبه‌رو شده‌اند.

بسیاری از افراد بر این باور هستند که این مشکل بسیار نگران‌کننده‌ای است و می‌تواند خطرناک باشد. اما چنین باوری اشتباه است؛ در واقع مشکل روشن نشدن دستگاه تصفیه آب دلایل متعددی دارد که برخی از آن‌ها بسیار پیش پا افتاده هستند. با این حال، اگر با این مشکل مواجه شده‌اید و نمی‌توانید این مشکل را رفع کنید، برای تعمیر دستگاه تصفیه آب با نمایندگی معتبر عرضه‌کننده این دستگاه تماس بگیرید. به طور کلی شما می‌توانید با شناسایی دلیل بروز این مشکل، نسبت به رفع آن اقدام کنید.

از جمله دلایل بروز مشکل روشن نشدن دستگاه تصفیه آب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم وجود آب در مخزن
  • عدم اتصال دستگاه تصفیه آب به برق
  • بسته بودن شیر فلکه آب ورودی به دستگاه
  • اختلال در پمپاژ آب با فشار مناسب
  • اتصالی در سوئیچ حالت لو پرشر (Low Pressure)
  • اختلال در عملکرد شیر برقی

عدم وجود آب در مخزن؛ از دلایل روشن نشدن دستگاه تصفیه آب

گاهی ممکن است که شما در شب دستگاه تصفیه را خاموش کرده و از یاد ببرید که در صبح دستگاه را روشن کنید. این امکان وجود دارد که در زمان خاموش کردن تمام آب مخزن را مصرف کرده باشید. چنین شرایطی باعث بروز مشکل روشن نشدن دستگاه تصفیه آب می‌شود. اما نگران نباشید؛ چرا که این مشکل قابل حل است. شما تنها باید کلید پاور دستگاه را روشن کرده و مطمئن شوید که شیر فلکه باز است. به این ترتیب مخزن دوباره پر از آب شده و دستگاه تصفیه شروع به کار می‌کند.

کار نکردن دستگا‌ه تصفیه آ‌ب به دلیل عدم اتصال آن به برق

در برخی مواقع ممکن است که اتصال دستگاه تصفیه آب به برق قطع شده باشد. باید بدانید که قطعی اتصال برق باعث روشن نشدن دستگاه تصفیه آب می‌شود. به طور کلی این بروز این مشکل به دلیل قطعی اتصال برق نسبتا رایج است و احتمال وقوع بالایی دارد. اما این شرایط نیز قابل حل است؛ ابتدا باید بررسی کنید که پریز برق اتصال یا قطعی دارد یا خیر. برای این کار می‌توانید از فازمتر یا وسایل برقی دیگر استفاده کنید.

در صورتی که پریز ایراد نداشته باشد، باید دوشاخه و سیم دستگاه را بررسی کرده و از عدم اتصالی و قطعی، مطمئن شوید. گاهی ممکن است که قطعی اتصال برق از داخل دستگاه باشد، بنابراین باید تمام بخش‌های الکترونیکی دستگاه را بررسی کنید. اگر پیدا کردن ایراد پریز، سیم و دوشاخه یا قطعات داخلی برای شما دشوار است، برای تعمیر دستگاه تصفیه آب با یک برق‌کار تماس بگیرید.

بسته بودن شیر فلکه آب ورودی به دستگا‌ه تصفیه آ‌ب

به طور معمول دستگاه تصفیه آب ورودی مجزا ندارد؛ از همین رو برای انتقال آب به دستگاه از شیر فلکه اصلی آشپزخانه استفاده می‌شود. گاهی ممکن است شیر فلکه بسته باشد و آب وارد مخزن دستگاه نشود؛ در نتیجه شما با مشکل روشن نشدن دستگاه تصفیه مواجه خواهید شد. در چنین شرایطی لازم است که شیر فلکه را بررسی کنید؛ چرا که ممکن است به صورت تصادفی بسته شده باشد. شیر فلکه را باز کنید تا آب وارد مخزن شود و دستگاه شروع به کار کند.

اختلال در پمپاژ آب با فشار مناسب در دستگا‌ه تصفیه آ‌ب

فرایند عبور حلال از آب و تصفیه کردن آن نیازمند پمپاژ آب با فشار بالا از میان دستگاه تصفیه آب است. باید بدانید که در داخل تمام دستگاه‌های تصفیه آب، یک عدد پمپ آب وجود دارد. برای اینکه بفهمید این پمپ به‌درستی کار می‌کند یا خیر، باید به صدای آن گوش دهید.

زمانی که دستگاه تصفیه آب را روشن کنید، پمپ آب صدایی شبیه به خرخر می‌دهد. در صورتی که پس از روشن کردن کلید پاور دستگاه چنین صدایی را نشنیدید، بدانید که پمپ آب ایراد پیدا کرده است. در نتیجه شما با مشکل روشن نشدن دستگاه تصفیه آب مواجه می‌شوید. باید بدانید که پمپ آب این دستگاه قابل تعمیر نیست؛ بنابراین این قطعه باید تعویض شود.

روشن نشدن دستگاه تصفیه آب به دلیل اتصالی در سوئیچ حالت لو پرشر (Low Pressure)

برای اینکه پمپ آب دستگاه تصفیه آب بتواند فشار کافی در پمپاژ کردن داشته باشد، باید در مخزن به‌اندازه کافی آب قرار بگیرد. در صورتی که فشار از حد معمول پایین‌تر بیاید، دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می‌شود. باید بدانید که اتصالی در سوئیچ حالت لو پرشر یا همان فشار پایین می‌تواند علت روشن نشدن دستگاه تصفیه آب باشد. برای رفع این مشکل تنها کافی است که سوئیچ لو پرشر دستگاه تعویض شده و میزان محدودیت فشار مجددا تنظیم شود.

اختلال در عملکرد شیر برقی؛ از دلایل کار نکردن دستگا‌ه تصفیه آ‌ب

شیر برقی نقش حیاتی در تصفیه آب ایفا می‌کند. زمانی که دستگاه تصفیه آب را خاموش می‌کنید، شیر برقی از ورود آب اضافه به مخزن دستگاه جلوگیری خواهد کرد. اگر در عملکرد شیر برقی اختلالی به وجود آید، به روشن نشدن دستگاه تصفیه آب منجر خواهد شد. چرا که از ورود آب اضافه به دستگاه جلوگیری نمی‌کند و باعث خاموش شدن دستگاه می‌شود. تنها راه برای رفع این مشکل تعویض شیر برقی است؛ چرا که این قطعه قابل تعمیر نیست.

سوالات متداول

علت روشن نشدن دستگاه تصفیه آب چیست؟

بروز این مشکل دلایل متفاوتی دارد که هر کدام دارای راه حل مجزا است. از جمله دلایل بروز این مشکل می‌توان به عدم وجود آب در مخزن، اختلال در اتصال دستگاه به برق، بسته بودن شیر فلکه، اختلال در پمپاژ آب با فشار مناسب و … اشاره کرد.

آیا ممکن است بسته شدن شیر فلکه باعث خاموش شدن دستگاه تصفیه آب شود؟

بله. با توجه به عدم وجود ورودی مجزا به مخزن، از شیر فلکه اصلی برای پر کردن مخزن آب استفاده می‌شود. در صورت بسته بودن فلکه آب وارد مخزن نمی‌شود؛ تا زمانی که آب وارد مخزن نشده باشد، دستگاه روشن نمی‌شود.

شیر برقی در نقشی در بروز مشکل خاموش شدن دستگاه تصفیه آب دارد؟

شیر برقی وظیفه جلوگیری از ورود آب اضافه به مخزن دستگاه پس از خاموش کردن آن را بر عهده دارد. در صورتی که در عملکرد این قطعه اختلال ایجاد شود، آب اضافه وارد مخزن شده و در نتیجه دستگاه تصفیه آب خاموش می‌شود.

دیگر نگران روشن نشدن دستگاه تصفیه آب نباشید

دیگر نگران روشن نشدن دستگاه تصفیه آب نباشید

روشن نشدن دستگاه تصفیه آب می‌تواند دلایل پیش پا افتاده و یا فنی داشته باشد. در هر صورت بهتر است ابتدا دلیل بروز مشکل را شناسایی کنید، اما خودتان برای تعمیر دستگاه دست‌به‌کار نشوید. چرا که ممکن است با روش باز کردن قطعات یا تعمیر و تعویض آن‌ها آشنا نباشید و دستگاه خسارت بیشتری ببیند. بنابراین با نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب تماس بگیرید. به این ترتیب، یک تعمیرکار حرفه‌ای در زمینه تعمیرات دستگاه تصفیه آب به شما معرفی می‌شود تا مشکل به وجود آمده را به شکل موثری برطرف کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین