ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا

ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا چه ایراداتی دارد؟

برای از بین بردن آلودگی هوا در خانه‌ها و محیط‌های کاری، می‌توان از دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده کرد. این دستگاه‌ها دارای مدل‌های مختلف و با عملکرد متفاوت هستند. اما دستگاه‌های تصفیه هوا هم دارای ایرادات خاص خود هستند که هر مالک این دستگاه باید با این ایرادات و روش رفع آن‌ها آشنا باشد.  برای آشنایی با ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا و بررسی روش‌های رفع مشکلات مربوط به آن‌ها، این مطلب را که توسط نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر  تهیه شده است از دست ندهید.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند هوای کثیف را به داخل خود بکشند و با کمک فیلترها و موتوری که دارند، هوای تصفیه و سالم را با آن جایگزین کنند. یک دستگاه تصفیه هوا از قطعات و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به فن، فیلتر، مدارک کنترل فن، مدار سنجش آلودگی و سنسور اندازه‌گیری طول عمر فیلتر اشاره کرد. همچنین در برخی مدل‌ها برای انگل‌زدایی و ضدعفونی هوا از لامپ UV هم استفاده شده است.

برای کنترل دستگاه‌های تصفیه هوا روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی دستگاه‌ها تنها با ماژول وای فای کار می‌کنند و برای زمانی هستند که کاربر در خانه حضور ندارد. برخی دیگر دارای ماژول بلوتوثی برای کنترل از داخل خانه هستند. به طور کلی نیز می‌توانید این دستگاه‌ها را با کلیدهای روی بدنه آن‌ها و از نزدیک کنترل کنید.

بررسی برخی از ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا

بعد از مدتی کارکرد، ممکن است دستگاه‌های تصفیه هوا با برخی مشکلات مواجه شوند. در صورتی که با دلایل بروز این مشکلات و چگونگی رفع آن‌ها آشنا نباشید، ممکن است به دستگاه آسیب بیشتری وارد کنید و باعث افزایش هزینه تعمیر آن شوید.

در ادامه لیستی از برخی ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا وجود دارد:

  • روشن نشدن دستگاه تصفیه
  • روشن اما کار نکردن دستگاه تصفیه هوا
  • عدم عملکرد صحیح دستگاه تصفیه هوا
  • کیفیت پایین هوای خروجی
  • استشمام بوی نامطبوع از هوای خروجی دستگاه
  • بوق زدن؛ از جمله ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا
  • عدم عملکرد مناسب لامپ UV
  • عدم کارکرد موتور

روشن نشدن دستگاه تصفیه

یکی از ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا که هر مالک این دستگاهی ممکن است روزی با آن مواجه شود، عدم روشن شدن دستگاه است. روشن نشدن دستگاه تصفیه هوا دلایل مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خرابی برد، عدم وجود جریان مناسب، خرابی پاور، اتصالی سیم برق و خرابی پریز اشاره کرد.

برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا و مخصوصا مدل‌هایی که اختصاصی کشورهایی مانند آمریکا هستند، با برق 110 ولت کار می‌کنند. در نتیجه، اگر این دستگاه‌ها را به برق شهری ایران متصل کنید، کار نخواهند کرد. بلکه احتمال سوختن آن‌ها هم وجود دارد.

اگر فکر می‌کنید که مشکل روشن نشدن دستگاه تصفیه هوا از سمت کابل است، با بررسی ساده و چشمی می‌توانید از سالم بودن اتصال کابل دستگاه تصفیه هوا مطمئن شوید. در زمان بررسی، به دنبال هرگونه پارگی و کشیدگی سیم باشید. البته ممکن است این مشکل از سمت پریز برق هم باشد و توصیه می‌کنیم در صورت سالم بودن کابل، دستگاه را با یک پریز برق دیگر امتحان کنید.

در صورتی که برد یا پاور دستگاه تصفیه هوا آسیب دیده باشد، ممکن است با مشکل روشن نشدن آن مواجه شوید. برای بررسی این موضوع توصیه می‌کنیم به سراغ یک تعمیرکار متخصص در این زمینه بروید تا بتواند دلیل اصلی روشن نشدن دستگاه را برای شما پیدا و آن را رفع کند.

روشن شدن اما کار نکردن دستگاه تصفیه هوا

در صورتی که دستگاه تصفیه هوای شما روشن می‌شود، اما کار نمی‌کند، باید موارد مختلفی را بررسی کنید. از جمله این موارد می‌توان به قرارگیری صحیح درب پوشش فیلترها، خرابی اتصالات بخش‌های مختلف دستگاه، خرابی کنترلرها یا حتی خرابی برد دستگاه اشاره کرد. توصیه می‌کنیم بررسی این مشکل را به یک متخصص بسپارید.

عدم عملکرد صحیح دستگاه تصفیه هوا

اگر متوجه شدید که دستگاه تصفیه هوای شما کار می‌کند، اما عملکرد مناسبی ندارد، باید چند مورد را بررسی کنید. اولیه موضوع، کثیف بودن بیش از حد هوای محیط است. در صورتی که هوای محیط از حدی کثیف‌تر باشد، دیگر دستگاه تصفیه هوا امکان تصفیه را به بهترین شکل نخواهد داشت.

در صورتی که فیلترهای دستگاه تصفیه هوا کثیف باشند، ممکن است که دستگاه نتواند به خوبی عمل تصفیه را انجام دهد و هوای خروجی کیفیت لازم را نداشته باشد. نکته بعدی، مسدود شدن ورودی و خروجی هوا است. در صورتی که مجراهای ورودی و خروجی دستگاه مسدود شده باشند، تصفیه هوا به درستی انجام نخواهد شد.

میزان پایین هوای خروجی

اگر متوجه شدید که میزان هوای خروجی دستگاه تصفیه هوا نسبت به قبل کاهش داشته است، باید ابتدا سرعت فن را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که سرعت فن مناسب است، باید به سراغ فیلترها بروید. در صورتی که متوجه شدید فیلترها هم سالم هستند، باید سنسور گرد و غبار را تمیز کنید. سرعت فن با کمک این سنسور تنظیم می‌شود. در نتیجه، زمانی که این سنسور کثیف باشد، اطلاعات غلطی را ارسال می‌کند.

استشمام بوی نامطبوع از هوای خروجی دستگاه

اگر متوجه شده‌اید که دستگاه تصفیه هوایتان بوی نامطبوعی دارد، باید ابتدا شرایط محیطی را بررسی کنید. ممکن است هوای ورودی بوی نامطبوعی داشته باشد که این منجر به کیفیت پایین و بوی بد از سمت دستگاه می‌شود. البته ممکن است در صورت کثیفی فیلتر هم این اتفاق رخ بدهد و توصیه می‌کنیم بررسی دقیق آن را به یک کارشناس حرفه‌ای در این زمینه بسپارید.

بوق زدن؛ از جمله ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا

در بسیاری از مواقع، زمانی که دستگاه‌های تصفیه هوا شروع به بوق زدن می‌کنند، باید فیلتر آن‌ها را تعویض کنید. البته در برخی مواقع و در برخی مدل‌ها، امکان تمیز کردن و استفاده مجدد فیلترها هم وجود دارد. توجه داشته باشید که فیلتر و درپوش آن را باید به شکل صحیح سر جای خود قرار دهید تا دستگاه دچار خطا در عملکرد نشود.

آیا دستگاه‌های تصفیه هوا قابل تعمیر هستند؟

در پاسخ به امکان تعمیر دستگاه‌های تصفیه هوا باید بگوییم که قابلیت تعمیر در دستگاه‌های تصفیه هوا بستگی به مدل دستگاه و برند تولیدکننده آن دارد. معمولا دستگاه‌هایی که از برندهای معتبری مانند شیائومی هستند، امکان تعمیر دارند.

سوالات متداول

دلیل کار نکردن لامپ UV تصفیه هوا چیست؟

در صورت سوختن این لامپ، ممکن است UV کار نکند.

چرا موتور تصفیه هوا شروع به کار نمی‌کند؟

اگر موتور گیرپاژ یا سیم‌پیچ و اتصالات آن سوخته باشد، موتور کار نخواهد کرد.

دلیل صدای غیرعادی تصفیه هوا چیست؟

در صورت ورود شیء خارجی به داخل تصفیه هوا، ممکن است از دستگاه صدای غیر عادی بشنوید و تصور کنید که دستگاه خراب است.

تعمیر دستگاه تصفیه هوا را به تعمیرکار متخصص بسپارید

تعمیر دستگاه تصفیه هوا را به تعمیرکار متخصص بسپارید

روشن نشدن دستگاه تصفیه، روشن شدن اما کار نکردن دستگاه تصفیه هوا، عدم عملکرد صحیح دستگاه تصفیه هوا، کیفیت پایین هوای خروجی، استشمام بوی نامطبوع از هوای خروجی دستگاه، بوق زدن، از جمله ایرادات رایج دستگاه تصفیه هوا هستند. توصیه می‌کنیم در صورت خرابی، تعمیر این دستگاه را به افراد متخصص در زمینه تعمیر دستگاه تصفیه هوا بسپارید. در غیر این صورت، ممکن است به آن آسیب بزنید و دستگاه دیگر قابل استفاده نباشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین