علت روشن نشدن پلوپز

علت روشن نشدن پلوپز

شما هم با مشکل روشن نشدن پلوپز مواجه شده اید؟

پلوپزها از وسایل برقی محبوب در اغلب آشپزخانه های ایرانی هستند که کمتر دچار خرابی می شوند. با این حال یکی از خرابی های رایج این وسایل برقی، روشن نشدن آن ها است. روشن نشدن پلوپز به دلایل مختلفی مانند خرابی فیوز حرارتی پیش می آید. اگر شما هم با این مشکل روبرو شده ‌اید، ما را در این مطلب همراهی کنید. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات همیار ریپیر برخی از علت‌ ها و راهکارهای حل مشکل روشن نشدن پلوپز را برای شما شرح داده ‌ایم.

دلایل رایج روشن نشدن پلوپز چه هستند؟

دلایل رایج روشن نشدن پلوپز چه هستند؟

روشن نشدن پلوپز می تواند دلایلی مختلف داشته باشد که در بعضی مواقع راهکارهایی بسیار ساده دارند، اما در مقابل گاهی ممکن است کاری از دست شما برنیاید و لازم باشد از کارشناسان تعمیر لوازم برقی کمک بگیرید. در ادامه مطلب برخی از رایج ترین دلایل روشن نشدن دستگاه های پلوپز را برای شما شرح داده ایم و راهکارهایی نیز برای آن ها معرفی کرده ایم که به احتمال بسیار مشکل شما را رفع خواهند کرد.

اتصالات برقی پلوپز را چک کنید

برای رفع مشکل روشن نشدن پلوپز ابتدا لازم است، از سلامت اتصالات برقی اطمینان حاصل کنید. هرچند این مساله بسیار ساده تر از موارد دیگر است، اما ممکن است بی توجهی به آن ساعت ها شما را سردرگم کند. برای بررسی سلامت اتصالات برقی لازم از در سلامت ابتدا پریز برق را بررسی کنید. اگر پریز برق سالم بود، پیشنهاد می شود با دستگاه مولتی متر (multimeter) سلامت کابل و دوشاخه پلوپز را بررسی کنید. خرابی در اتصالات برقی می‌تواند، دکمه روشن شدن پلوپز را نیز در بر بگیرد. پس لازم است، این یک مورد را نیز بررسی کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

در بعضی مواقع نیز امکان دارد که اتصالات داخلی دستگاه مشکل داشته باشند. در این حالت باید پلوپز را از جریان برق جدا کنید و برد زیر پلوپز را باز کرده و از سلامت اتصالات آن را اطمینان حاصل کنید. ممکن است، سیم ‌های زیر پلوپز بر اثر حرارت بالا سوخته باشند، یا اینکه سیمی از محل اصلی خارج شده باشد. در چنین مواقعی لازم است اتصال قطع شده را در جای خود قرار دهید یا در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

ایراد در فیوز حرارتی؛ یکی از علت های روشن نشدن پلوپز

یکی از مواردی که ممکن است، باعث شود پلوپز شما روشن نشود، خرابی در بخش فیوز حرارتی است. اگر به هر دلیلی فیوز حرارتی پلوپز آسیب دیده باشد، برق رسانی به بخش تولید گرما دچار مشکل می شود و پلوپز روشن نمی شود. برای حل این مشکل لازم است یک فیوز حرارتی جدید بخرید و آن را با فیوز سوخته یا آسیب دیده تعویض کنید.

نشتی آب به درون پلوپز

ممکن است آب و رطوبت از منافذ ریز و درشتی که در پلوپز ها وجود دارند به درون دستگاه نفوذ کنند و باعث  روشن نشدن پلوپز شوند. باید بدانید که وجود کوچکترین محفظه ای باعث ورود آب و رطوبت از محفظه پخت و پز به بخش الکتریکی دستگاه می شود و در نتیجه سبب اتصال کوتاه شده و فیوز را دستگاه را فعال می کند. برای حل این مشکل لازم است قسمت های داخلی پلوپز را باز کنید و را بیرون آورید و آن ها را فضای آزاد قرار دهید تا خشک شوند. سپس مراحل زیر را انجام دهید:

  • محل نشت آب یا رطوبت را پیدا کنید
  • منافذ را با چسب اپوکسی یا دیگر موارد مشابه عایق سازی کنید
  • خشک بودن کامل همه قطعات را بررسی کنید
  • در صورت سوختگی فیوز را تعویض کنید
  • در آخرین مرحله قطعات دستگاه را به درستی در سر جای خود تنظیم کنید

سوختن برد اصلی پلوپز

اگر همه موارد ذکر شده را بررسی کردید اما چیزی دستگیرتان نشد، به احتمال زیاد برد اصلی پلوپز شما صدمه دیده است. آسیب به برد اصلی دلایل مختلفی از جمله اتصالات برقی، فشار بیش از حد به دستگاه و غیره دارد. پس لازم است در این شرایط برد اصلی پلوپز را بررسی و در صورت داشتن مهارت کافی آن را تعمیر کنید. در صورتی که متوجه سوختگی یا از بین رفتن برد پلوپز شدید، چاره ای جز تعویض قطعه با یک قطعه جدید ندارید. اما باید بدانید که در چنین شرایطی پیشنهاد نمی‌ شود که برد دستگاه را عوض کنید. چرا که پلوپز دیگر کیفیت سابق را به شما ارائه نمی دهد و علاوه بر آن، این تعویض نیازمند صرف هزینه قابل توجهی است.

رفع مشکل روشن نشدن پلوپز با استفاده از خدمات تعمیرکاران ماهر

رفع مشکل روشن نشدن پلوپز با استفاده از خدمات تعمیرکاران ماهر

اگر از ابزارهای لازم و مهارت کافی برای رفع مشکل روشن نشدن پلوپز برخوردار نیستید، اقدام به تعمیر دستگاه نکنید. زیرا در این صورت به احتمال زیاد دستگاه با خرابی های بیشتری مواجه خواهد شد. بنابراین در چنین مواقعی بهترین راهکار این است که کار را به کاردان بسپارید و از تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیرات پلوپز برای حل این مشکل کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین