علت سوختن المنت کتری برقی

علت سوختن المنت کتری برق

سوختن المنت کتری برق و تعمیر آن

کتری‌های برقی تقریبا در هر خانه‌ای وجود دارند. در این کتری‌ها از المنتی استفاده می‌شود که می‌تواند به سرعت آب را به دمای جوش برساند. اما در مواقعی، ممکن است که این المنت بسوزد و عملا کتری برقی شما دیگر کاربردی نداشته باشید. در این صورت، ابتدا باید از سوختن المنت مطمئن شوید، دلیل سوختن آن را پیدا کرده و سپس برای تعویض المنت اقدام کنید. در صورت عدم شناسایی دلیل بروز مشکل، ممکن است که بعدا یا حتی به محض روشن کردن کتری تعمیر شده، دوباره المنت آن بسوزد. برای بررسی دلایل سوختن المنت کتری برق، علائم سوختن آن و چگونگی تعویض این قطعه، در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر با ما همراه باشید.

کارکرد المنت در کمتری برقی

کتری برقی یا همان چای‌ساز برقی، قطعه‌ای است که بدون نیاز به گاز و به کمک جریان برق، باعث جوش آمدن آب می‌شود. برای این منظور، نیاز به قطعه‌ای به نام المنت است که بتواند انرژی الکتریسیته را به انرژی گرمایی تبدیل کند.

توجه داشته باشید که المنت به‌کار رفته در کتری برقی، باید بتواند به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، آب را جوش بیاورد. در صورتی که متوجه شدید دیگر کتری برقی شما توانایی جوش آوردن آب را ندارد یا عملکرد آن ضعیف شده است، باید به فکر تعویض المنت آن باشید.

علائم سوختن المنت کتری برقی

علائم سوختن المنت کتری برقی

اگر فکر می‌کنید که المنت کتری برقی شما سوخته است، باید علائم مختلفی را بررسی کنید تا متوجه این موضوع شوید. شایع‌ترین نشانه برای سوختن المنت کتری برقی، جوش نیامدن آب است. البته در برخی مدل‌ها، ممکن است در صورت سوختن المنت، کتری حتی روشن هم نشود. همچنین اگر با روشن کردن کتری بوی دود استشمام می‌کنید یا متوجه اتصالی از داخل آن می‌شوید، احتمال سوختن برد یا المنت وجود دارد و باید سریعا آن را خاموش کنید. در ادامه با این علائم آشنا می‌شویم.

روشن نشدن کتری

کتری‌های برقی به صورت کاملا الکترونیکی کار می‌کنند و در آن‌ها خبری از گاز و عملکرد مکانیکی نیست. در این کتری‌ها، تمام قطعات به نوعی به‌هم وصل هستند و سیستم نسبتا هوشمندی هم دارند. در برخی مدل‌ها، در صورتی که المنت کتری سوخته باشد، دستگاه حتی روشن هم نمی‌شود.

جوش نیامدن آب

رایج‌ترین نشانه برای بررسی علائم سوختن المنت کتری برقی، جوش نیامدن آب است. در واقع، زمانی که کتری را روشن می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که آب همچنان در دمای اولیه قرار دارد یا با سرعت خیلی کمی در حال افزایش دما است. در این صورت، این احتمال را در نظر داشته باشید که المنت کتری برقی‌تان سوخته است و باید به فکر تعویض آن باشید.

روشن نشدن چراغ کتری

یکی دیگر از نشانه‌های سوختن چراغ کتری، روشن نشدن چراغ آن است. بسیاری از کتری‌های برقی امروزی دارای چراغ نشانگر وضعیت هستند که در صورت عدم عملکرد صحیح کتری، این چراغ هم روشن نخواهد شد. البته در برخی مواقع، ممکن است کتری سالم باشد و تنها ال‌ای‌دی داخل چراغ سوخته باشد.

شنیدن صدای اتصالی یا استشمام دود از کتری برقی

اگر زمانی که کتری برقی‌تان را روشن می‌کنید، صدای اتصالی از داخل کتری می‌شنوید یا بوی دود از داخل آن استشمام می‌کنید، باید سریعا کتری را خاموش کنید و مشکل ایجاد شده را بررسی کنید. این مشکل معمولا به دلیل خرابی المنت یا برد کتری رخ می‌دهد.

علت سوختن المنت کتری برق چیست؟

دلایل زیادی وجود دارند که هرکدام می‌توانند عاملی برای سوختن المنت کتری برقی باشند. اگر تصور می‌کنید که یکی از این علت‌ها و شرایط برای کتری برقی شما در حال رخ دادن است، توصیه می‌کنیم به فکر تعویض المنت آن باشید.

در ادامه لیستی از دلایل سوختن المنت کتری برق وجود دارد:

  • استفاده مداوم از چای‌ساز
  • نوسانات برقی و عدم استفاده از محافظ‌های برق
  • خرابی مربوط به اتصالات داخلی کتری برقی
  • آسیب دیدن برد چای‌ساز
  • خراب شدن کلید روشن و خاموش چای‌ساز
  • رسوب گرفتن المنت
  • استهلاک طبیعی المنت

استفاده مداوم از چای‌ساز

یکی از دلایلی که خود می‌تواند عاملی برای سوختن المنت کتری برقی باشد، استفاده مداوم از آن است. زمانی که دائما از کتری برقی خود استفاده کنید، باعث بالا رفتن استهلاک آن می‌شوید. این موضوع باعث می‌شود تا استهلاک کتری افزایش پیدا کند و عمر المنت آن کمتر شود.

نوسانات برقی و عدم استفاده از محافظ‌های برق

نوسانات جریان برق می‌تواند عاملی برای سوختن المنت کتری برق باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، توصیه می‌کنیم برای کتری‌تان محافظ برق تهیه کنید. اگر محافظ برقی برای کتری‌تان ندارید و متوجه سوختن المنت شده‌اید، این احتمال را بدهید که مشکل به دلیل نوسانات برقی بوده است.

خرابی مربوط به اتصالات داخلی کتری برقی

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، کتری‌های برقی امروزی هوشمند هستند و تمام اتصالات داخل آن به هم متصل هستند. در نتیجه، یک اتصالی و عدم کارکرد مناسب در یکی از این قطعات می‌تواند منجر به خرابی المنت کتری برقی و سوختن آن شود.

آسیب دیدن برد چای‌ساز

اگر برد کتری برق شما نیم‌سوز شده باشد، ممکن است المنت آن از کار بیفتد و تصور کنید که این قطعه سوخته است. به همین خاطر، اگر با مشکل سوختن المنت کتری برق مواجه شدید، توصیه می‌کنیم بررسی این مشکل را به یک متخصص در این زمینه بسپارید تا علت دقیق مشکل را شناسایی کند.

خراب شدن کلید روشن و خاموش چای‌ساز

در صورتی که کلید روشن و خاموش کتری برقی خراب شده باشد، کتری برقی روشن نمی‌شود و در نتیجه، آب هم گرم نخواهد شد. در نتیجه، ممکن است با خود تصور کنید که کتری دارای مشکل سوختن المنت است. برای رفع این مشکل تنها کافی است کلید روشن و خاموش را تعویض کنید.

روش تعمیر المنت کتری برقی

بعد از اینکه مطمئن شدید المنت کتری برقی‌تان سوخته است، باید المنت یدکی مناسب برای کتری را تهیه و داخل کتری را باز کنید. بعد از باز کردن کتری، باید اتصالات مربوط به المنت را قطع کرده و با دقت آن را با نمونه سالم جایگزین کنید. اما به دلیل سختی انجام این کار و نیاز داشتن به تجربه کافی در این زمینه، توصیه می‌کنیم تعویض المنت کتری برق را به یک متخصص در این زمینه بسپارید.

سوالات متداول

آیا المنت سوخته قابل تعمیر است؟

معمولا المنت‌های سوخته قابلیت تعمیر ندارند.

آیا المنت نیم‌سوز می‌شود؟

در حال کلی، المنت‌ها حالت نیم‌سوز ندارند و یک‌باره و به صورت کامل می‌سوزند.

آیا می‌توانیم از المنت‌های مدل‌های دیگر برای کتری برقی‌مان استفاده کنیم؟

معمولا خیر. باید المنتی را تهیه کنید که مخصوص کتری برقی شما است.

تعمیر المنت کتری برق را به فرد متخصص بسپارید

تعمیر المنت کتری برق را به فرد متخصص بسپارید

استفاده مداوم از چای‌ساز، نوسانات برقی و عدم استفاده از محافظ‌های برق، خرابی مربوط به اتصالات داخلی کتری برقی، آسیب دیدن برد چای‌ساز و خراب شدن کلید روشن و خاموش چای‌ساز از جمله دلایل سوختن المنت کتری برق هستند. توصیه می‌کنیم برای تعویض این قطعه به سراغ یک تعمیرکار ماهر در  زمینه تعمیر کتری برقی بروید. در صورت تعویض توسط تعمیرکار بدون تجربه در این زمینه، ممکن است برد و قطعات دیگر کتری آسیب ببینند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین