علت روشن نشدن بخاری برقی

علت روشن نشدن بخاری برقی

با مشکل روشن نشدن بخاری برقی و چگونگی رفع آن آشنا شوید

با شروع زمستان همه ما به دنبال برخورداری از گرمای مطلوب در محیط اطراف خود مانند منزل و یا محیط کار هستیم. یکی از مشکلات متداولی که ممکن است در زمان استفاده از این دستگاه با آن مواجه شوید، روشن نشدن بخاری برقی است. در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر با بررسی اطلاعاتی در رابطه با دلایل و راهکار های رفع این مشکل، یک بار برای همیشه از شر این مشکل فنی خلاص می شوید.

برای عیب یابی مشکل روشن نشدن بخاری برقی به سراغ اتصالات برق بروید

اولین و رایج ‌ترین علت کار نکردن یا روشن نشدن بخاری برقی، وجود مشکل در منبع تغذیه است. برای حل این مشکل ابتدا باید مطمئن شوید که برق از منبع اصلی در دسترس است. در صورتی که برق وصل است، بررسی کنید که آیا کلید برق به‌ درستی کار می‌کند یا خیر. این کار را هم می ‌توانید با اتصال یک دستگاه برقی دیگر به سوئیچ و بررسی این‌که آیا کار می ‌کند یا خیر انجام دهید. اگر کار نکرد، پس کلید برق بخاری شما مشکل دارد و باید تعمیر شود.

روشن نشدن بخاری برقی به علت سوختن فیوزها

روشن نشدن بخاری برقی به علت سوختن فیوزها

یکی از دلایل رایج کار نکردن و روشن نشدن بخاری برقی، سوختن فیوز ها است. برای بررسی این موضوع، ابتدا دستگاه را از برق بکشید و جعبه فیوز خانه را از نظر فیوز های سوخته و همچنین کلید های قطع‌شده بررسی کنید. اگر فیوز سوخته، تنها کاری که شما می ‌توانید انجام دهید، این است که فیوز را تعویض کنید یا در صورت نیاز مدار شکن ‌ها را ریست نمایید. حالا در این مرحله باید بخاری را دوباره به برق وصل و آن را روشن کنید و ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر.

خاموش شدن خودکار ایمنی دستگاه

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن بخاری برقی، قابلیت خاموش شدن خودکار ایمنی آن است. زمانی که بخاری ‌ها بیش‌از حد داغ می‌ شوند، این ویژگی برای ایمنی، دستگاه را خاموش می‌ کند. شاید وجود مشکل در این بخش دلیل روشن نشدن بخاری برقی شما باشد.

کاری که شما می ‌توانید انجام دهید، این است که این ویژگی را با حرکت دادن کلید روشن و خاموش، به ‌حالت خاموش ریست کنید. سپس بخاری را از برق بکشید و اجازه دهید تا در حدود ۱۰-۱۵ دقیقه خنک شود. در این مرحله دوباره آن را به برق وصل و کلید را روشن کنید.

خاموشی بخاری برقی شما به دلیل وجود مشکل در المنت گرمایشی

خاموشی بخاری برقی شما به دلیل وجود مشکل در المنت گرمایشی

یکی دیگر از دلایل احتمالی کار نکردن بخاری های برقی، خراب شدن المنت گرمایشی آن ها است. برای بررسی این مشکل باید اتصال المنت گرمایشی را تست کنید. این کار را می‌توانید با دنبال کردن مراحلی که در ادامه به آن ها می پردازیم انجام دهید.

از جمله این مراحل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • بخاری را از برق و منبع اصلی آن جدا کرده و خاموش کنید
  • اجزای بخاری برقی را به منظور دسترسی به المنت گرمایشی جدا کرده و مولتی‌متر را روی RX1 یا زمان مقاومت 1 تنظیم نمایید
  • اگر کنتور مقاومت بالایی را نشان می‌ دهد، به این معنی است که المنت گرمایشی سالم است. اگر عدد بی‌نهایت باشد، به این معنی است که المنت مشکل دارد
  • در صورتی که المنت شما معیوب است باید آن را تعویض کنید. اما قبل از تعویض دقت داشته باشید که که المنت جدید باید از نظر اندازه، ساخت، شکل، قدرت و مقاومت با قبلی مشابه باشد

سوالات متداول

آیا روشن نشدن بخاری برقی می تواند به دلیل مدار برقی معیوب باشد؟

در صورتی که مدار برق معیوب باشد، نمی‌تواند بخاری را تغذیه کند. به این معنی که بخاری برقی شما روشن نمی ‌شود. به صورت کلی قطع‌کننده ‌های مدار AFCI و GFCI حساس هستند. بنابراین اگر مدار معیوب است، باید آن را تعویض کنید.

اتصال کوتاه چه زمانی اتفاق می افتد؟

سیم اتصال کوتاه می‌تواند دلیل روشن نشدن بخاری برقی باشد. اتصال کوتاه زمانی اتفاق می افتد که جریان الکتریکی در خارج از اتصالات سیم آن جریان پیدا کند و اتصال کوتاه به زمین ایجاد شود. سیم اتصال کوتاه معمولا با جرقه یا بوی سوختن پلاستیک همراه است و ممکن است به موقعیت‌های خطرناکی مانند شوک یا آتش‌سوزی منجر شود.

چگونه می توانیم مشکلات مربوط به دو شاخه و یا سیم رابط را برطرف کنیم؟

دو شاخه و سیم رابط در بیشتر بخاری های برقی با یکدیگر همراه هستند. به عبارت دیگر دوشاخه از نوع پرسی است. برای آن که دو شاخه و سیم رابط را به بهترین شکل ممکن تست کنید بهتر است ورودی برق دستگاه را از ترمینال جدا و سپس دو سیم را به یکدیگر وصل کنید.

حل مشکل روشن نشدن بخاری برقی نیاز به تجربه و تخصص دارد

حل مشکل روشن نشدن بخاری برقی نیاز به تجربه و تخصص دارد

برای آن دسته از کاربرانی که در امور فنی سر رشته دارند مطالعه دلایل و راهکار هایی که در این مطلب به آن ها پرداخته شد می تواند بسیار مفید باشد. اما به هیچ عنوان فراموش نکنید که بعضی از مشکلات بخاری برقی کاملا تخصصی است و نیاز به دانش فنی بالایی دارد. به همین دلیل برای حل مشکل روشن نشدن دستگاه و جلوگیری از خطرات احتمالی، تعمیر آن را به تکنسین های حرفه ای در زمینه تعمیرات بخاری برقی بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین