علت روشن نشدن ریش تراش

علت روشن نشدن ریش تراش

مشکل روشن نشدن ریش تراش را در خانه برطرف کنید

دستگاه ریش تراش یکی از لوازم برقی پرکاربرد است که بسیاری از آقایان به طور مداوم از آن استفاده می کنند. با توجه به این که ریش تراش یک دستگاه الکترونیکی است و با برق کار می کند، این امکان وجود دارد که با وجود اتصال به برق روشن نشود. این یعنی گاهی انرژی الکتریکی مورد نیاز دستگاه ریش تراش تامین نمی شود. در چنین مواقعی برای حل مشکل باید دلیل بروز آن را شناسایی کنیم. در این مطلب از نمایندگی خدمات تعمیرات همیار ریپیر با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل روشن نشدن ریش تراش و روش حل آن بپردازیم.

دلیل روشن نشدن ریش تراش چیست و چگونه رفع می شود؟

دلیل روشن نشدن ریش تراش چیست و چگونه رفع می شود؟

ریش تراش دستگاهی الکترونیکی است که برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده می شود. این دستگاه برای روشن شدن و کار کردن به انرژی الکتریکی نیاز دارد؛ بنابراین زمانی که این انرژی تامین نشود، روشن نشده و کار نمی کند. بنابراین در صورت مواجه شدن با مشکل روشن نشدن ریش تراش باید بررسی کنید که دلیل تامین نشدن انرژی الکتریکی دستگاه چیست. برای این کار باید مسیر انتقال برق به داخل دستگاه را بررسی کنید. در صورتی که در فرایند انتقال برق به دستگاه مشکلی وجود نداشته باشد باید به بررسی قطعات داخلی بپردازید.

از جمله دلایل روشن نشدن ریش تراش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قطعی اتصال الکتریکی در پریز برق
  • خرابی دوشاخه سیم برق دستگاه
  • ایراد در کلید پاور دستگاه
  • سوختن موتور یا سیم پیچ دستگاه

قطعی در پریز برق؛ از دلایل رایج روشن نشدن ریش تراش

در زمان روشن نشدن ریش تراش اولین کاری که باید انجام دهید بررسی پریز برق مورد نظر است. این امکان وجود دارد که در پریز برق قطعی وجود داشته باشد و انرژی الکتریکی را به دستگاه انتقال ندهد. بهتر است ابتدا برق خانه چک کنید که قطع نباشد. پس از اطمینان از قطع نبودن برق خانه، دستگاه ریش تراش را به پریزهای دیگر متصل کنید. به این ترتیب خواهید فهمید که مشکل از پریز است یا خود دستگاه ایراد دارد.

برای بررسی قطعی پریز می توانید از یک اهم متر یا مولتی متر استفاده کنید. باید بدانید که رنج مورد نظر باید 250 ولت به صورت متناوب باشد. در صورتی که عقربه مولتی متر تکان نخورد، مشخص می شود که در پریز برق قطعی وجود دارد. برای رفع قطعی پریز ابتدا باید برق خانه را قطع کرده و سپس درپوش پریز را بردارید. در نهایت محل قطعی را پیدا کرده و آن را تعمیر کنید.

کار نکردن ریش تراش به دلیل قطعی در دوشاخه سیم برق دستگاه

در صورتی که پریز سالم باشد و باز هم با مشکل روشن نشدن ریش تراش مواجه شده اید، باید دوشاخه و سیم برق دستگاه ریش تراش را چک کنید. این امکان وجود دارد که قطعی اتصال در دوشاخه و سیم برق دستگاه باشد؛ چرا که اگر در دوشاخه و سیم دستگاه قطعی وجود داشته باشد، برق وارد دستگاه نشده و انرژی مورد نیاز برای روشن شدن دستگاه ریش تراش تامین نمی شود و در نتیجه دستگاه روشن نخواهد شد. برای رفع این مشکل باید ابتدا ریش تراش را از پریز بکشید و سپس با مولتی متر محل قطعی برق را پیدا کنید. باید بدانید که دوشاخه ریش تراش معمولا حالت پرسی دارد؛ بنابراین در صورت خرابی دوشاخه، باید آن را تعویض کنید.

ایراد در کلید پاور ریش تراش و کار نکردن دستگاه

گاهی ممکن است دلیل روشن نشدن ریش تراش کلید پاور آن باشد. در صورت خرابی این کلید، برق وارد دستگاه نمی شود و انرژی الکتریکی مورد نیاز برای روشن شدن دستگاه تامین نحواهد شد. درنتیجه ریش تراش خاموش می ماند. برای رفع ایراد کلید پاور، ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید و سپس با استفاده از مولتی متر کلید پاور را تست کنید.

در صورت سالم بودن کلید پاور، هنگام وصل شدن آن، عقربه مولتی متر به سمت صفر قرار می گیرد و هنگام قطع شدن آن، عقربه به سمت بی نهایت حرکت می کند. اگر کلید پاور را تست کردید و نتیجه آن به این صورت نبود، می توان نتیجه گرفت که کلید پاور ایراد پیدا کرده است. با توجه به غیر قابل تعمیر بودن کلید پاور، حتما باید این قطعه را تعویض کنید.

خرابی موتور و سیم پیچ داخل دستگاه ریش تراش

 در صورتی که اتصالات برق از جمله پریز، دوشاخه و سیم ریش تراش سالم باشند و کلید پاور مشکلی نداشته باشد، دلیل روشن نشدن ریش تراش خرابی قطعات داخل دستگاه است. معمولا در چنین شرایطی این مشکل به دلیل خرابی موتور یا سیم پیچ داخل دستگاه بروز پیدا می کند. این امکان وجود دارد که در اثر کارکرد زیاد یا داغ شدن بیش از حد ریش تراش، موتور یا سیم پیچ دستگاه بسوزند.

موتور دستگاه پس از سوختگی معمولا سیاه می شود و رنگ سیم پیچ به قهوه ای تغییر می کند. باید بدانید که سیم پیچ ها به دور هسته فلزی قرار گرفته اند که پس از سوختگی پاره شده و از هم باز می شوند. در صورت سوختگی موتور یا سیم پیچ، موتور باید تعویض شده و سیم پیچ باید دوباره سیم پیچی شود.

سوالات متداول

دلیل روشن نشدن ریش تراش چیست؟

این مشکل دلایل متعددی دارد که برخی از آن ها شامل خرابی موتور دستگاه، قطعی در سیم یا دوشاخه دستگاه و قطعی در پریز برق می شوند.

آیا می توان کلید پاور ریش تراش را تعمیر کرد؟

خیر. این قطعه قابل تعمیر نیست و در صورت خرابی باید تعویض شود.

در صورت پارگی سیم پیچ ریش تراش، چه اقدامی باید انجام دهیم؟

باید سیم پیچ را مجددا سیم پیچی کنید و به حالت اول بازگردانید.

با شناسایی دلیل روشن نشدن ریش تراش، این مشکل را رفع کنید

با شناسایی دلیل روشن نشدن ریش تراش، این مشکل را رفع کنید

مشکل روشن نشدن ریش تراش به دلیل عدم تامین انرژی الکتریکی ایجاد می شود. بنابراین برای رفع این مشکل باید به دنبال دلایل اختلال در جریان برق ورودی به دستگاه باشید. با پیدا کردن محل قطعی یا اتصال برق می توانید به راحتی مشکل را برطرف کنید. اما در صورت بروز مشکلات فنی مانند خرابی کلید پاور، باید دستگاه را به تعمیرکاران مجرب تعمیرات ریش تراش بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

44291259

فرم سفارش آنلاین